| Rochelle a întrebat:

Am auzit ca exista un fel de visare numit "lucid dreaming" a incercat cineva ? cum este ?

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

"Lucid dreaming" este fenomenul de a fi constient ca visezi si totodata de a-ti putea controla visul respectiv. Daca nu apare spontan, necesita un "antrenament" pentru a putea controla ceea ce se petrece in visul tau si chiar si ceea ce vrei sa visezi. Asta a fost pe foarte scurt. Daca vrei sa aflii mai multe, inclusiv tehnici pentru a realiza asta: http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4281&lang=RO

| LonelyLoner92 a răspuns:

Acest gen de vis apare atunci cand stai cu ochii deschisi si te relaxezi, astfel incat sa adormi cu ochii deschisi.

| abubusd a răspuns:

Asta este genul de sentiment pe care il ai cand esti high sau baut... gen... succes!

Acest gen de vise apar si in somnul normal, dar acolo nu poti sa le controlezi... este o stare psihica.

De asemenea, ai putea sa te duci la un psiholog care te poate hipnotiza si induce aceasta stare.

Primele 2 optiuni sunt cele mai simple... Dar ai grija sa nu bei/fumezi prea mult. Succes.