| Anonim6666644 a întrebat:

Am deviatie de sept si un nas imens, dupa operatie nasul o sa isi modifice forma? te adoarme la aceasta operatie? se poate deconta de catre stat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Da, da, nu.

| Anonimuserr a răspuns:

Da, se realizează adesea cu anestezie locală. În proporții foarte mari se tratează cu succes această afecțiune deviația de sept. Există cazuri în care se face și sub anestezie generală, dar cazuri mai rare.
Din păcate te adoarme la septoplastie. Poate în viitor se vor dezvolta noi tehnici pentru a nu te adormi și să fi conștient. Deja se operează pe creier în Japonia și pacientul este conștient și poate vori cu medicul chirurg în timpul operației. S-au tratat foarte mulți de Alzheimer (asta așa ca fapt divers). Este 100% adevărat ceea ce spun.
Vezi și acest video bine explicat legat de deviația de sept. Poate te elucidezi mai bine. Operația de deviație de sept nu se face la cererea pacientului. Se fac investigații înainte pentru a vedea ce și cum. Cea mai importantă investigație este tomografia nazosinuzală. Deci acum se scoate numai bucata deviată și restul se așează la loc. În metodele moderne se folosesc pense speciale care scoate doar bucățica strâmbă și nu se îndreaptă tot septul ca înainte.
Vezi și ---> https://www.youtube.com/watch?v=LOZDzjFWJmc