| AlicefromWonderland15 a întrebat:

Tatal meu si eu si fratele meu suntem de religie crestin ortodoxa si ne tot pune sa mergem la biserica si ii spune mamei care e protestanta, ca ar trebui sa ne invete sa mergem mai des la biserica, ceea ce mie nu imi convine pentru ca nu imi place ideea de biserica. Biserica crestin-ortodoxa este anti homosexuali si tatuaje si piercinguri si este foarte discriminatoare. Mie imi dispace ideea asta din mai multe puncte de vedere, pentru ca de obicei toti care merg la biserica si practic biserica, ne insufla ideea de homofobie si de aceea nu imi place sa merg la biserica. Parintii mei si mai ales tata nu ma prea lasa sa ies cu prietenii in week-end doar uneori si si asta cu multe rugaminti si doar cu o prietena pe care o stiu ei de mult timp. Nu ma lasa sa ies cu baieti chiar daca am deja 14 ani, nu ca la o intalnire ci pur si simplu cu un baiat. Nu ma lasa sa ies din casa aproape deloc. Cand le spun ca, colegele mele au prieten incep sa faca cize si sa spuna ca asa ceva nu li se pare normal la varsta mea si nu ma lasa sa fiu prietena cu baieti. Eu nu sunt genul de fata care sa iasa non stop cu baieti, nici nu vreau prieten dar pur si simplu ma inteleg mai bine cu ei de cat cu fetele. Invat bine la scoala, ii ajut la treburi casnice, nu stau tarziu afara cand ma lasa sa ies, nu fumez si nu fac nimic ce nu m-ar lasa sa fac. Am mai incercat sa discut cu ei si despre asta si despre treaba cu biserica dar nu vor sa asculte si imi zic ca nu am dreptate sau ca sunt obraznica. Nu stiu ce sa mai fac. Idei, ceva?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E prea complicat sa discuti cu oamenii spalati pe creier de religie. Singurul lucru pe care il poti face e sa iti pastrezi logica si ratiunea

| AlicefromWonderland15 explică (pentru suntserios):

Stiu da cum sa le explic ca NU mai vreau sa merg unde ma duc ei?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alice,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!