| bianca37 a întrebat:

Am o prietena care e virgina si ea are un prieten cel mai bun, ea spune ca nu simte nimic pentru el doar tine la el ca la un prieten si ca nu ar fi impreuna cu el niciodata ca sunt prieteni cei mai buni de atata timp. Dar venise vorba si a zis ca ea nu ar vrea sa se dezvirgineze inca pentru ca nu are incredere in baieti, singurul in care are incredere e prietenul ei cel mai bun si s-a gandit cum ar fi s-o dezvirgineze el.
Dar eu nu stiu ce sfat sa ii dau, ma gandesc ca daca nu simtea ceva pentru el nu se mai gandea la asta.
Prietenul ei cel mai bun are iubita si ea, la fel vorbeste cu un baiat si se plac reciproc deci de ce s-ar gandi la asa ceva.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dezvirginarea nu este o povara de care trebuie sa scape si nu o sfatuiesc sa faca acest lucru cu un om pe care nu-l iubeste fiindca va fi o trauma si o rusine pe care o va purta-o toata viata.

Viata sexuala se incepe cand este suficient de matura mental si fizic sa stie ce face, roi ea la varsta asta nu stie nimic, deci este inca copil care nu trebuie s afaca lucurile, doar pentru ca asa este cool, fiindca o poate astepta o viata de remuscari.

Incredere va putea avea in barbatul pe care-l va iubii mai tarziu, cand il va cunoaste si cand va fi suficient de matura sa vrae sa faca acest pas, nu cu vecinul, cu catelul sau cuoricine i s epare ei ca ar putea avea incredere, ca nu in asta consta daruirea virginitatii.'

| dullcat a răspuns:

Spune-i sa-si vada de treaba, mai ales fiindca acest prieten are iubita.Iar la varsta asta dezvirginarea nu ar trebui sa fie una dintre prioritati.

,, Prietenul ei cel mai bun are iubita si ea, la fel vorbeste cu un baiat si se plac reciproc deci de ce s-ar gandi la asa ceva'' Intreb-o direct pe prietena pentru a afla.

| Sekim a răspuns:

Trist, tipica neasumare. Daca ai stii ce sa spui si ai presa subiectul pentru un timp ai vedea ca eventual ar iesi adevarul la suprafata, desi nu e ca si cum nu se stie deja. Nu stiu ce varsta aveti, dar daca ea sustine ca „ nu are incredere in baieti " in general si nu doreste sa se dezvirgineze cu un baiat, dar in acelasi timp face paradox despre acest bun prieten si se gandeste la el intr-un mod sexual, nu prea am eu ce sa mai spun ( ceva ce nu stii deja ). Cel mai bine ar fi sa nu te implici prea mult pentru aceasta prietena si sa fii cu ochii pe ea sa vezi si alte comportamente ciudate de genul si sa nu faci ca ea.

| bianca37 explică (pentru Sekim):

Face 18 in cateva luni, insa eu ma indoiesc ca nu il place pe baiat pentru ca se joaca mereu cu el isi cauta bagari de seama cu el tot timpul il petrece doar cu el si e geloasa daca sta cu mine baiatul respectiv deci ma gandesc ca in adancul sufletului ei il place

| Konstantinos99 a răspuns (pentru bianca37):

Inseamna ca nu este stapana emotional.Cand este pregatit pentru o relatie recunoscand iubirea si interesul poti sa iti asumi niste pacate, desii asa pare e mai bine vorba colegilor sa ramana curata si eu sfatuiesc pana se casatoreste, cand stie 100% ca motanul(baiatul) chiar isi asuma plusurile si minusurile ei. POTI RISCA IN ORICE DOMENIU DAR NU CU SUFLETUL acela nu se repara (regenereaza100%)

| andreeaeml1200 a răspuns:

Nu inteleg ceva. Daca el are iubită, de ce are și o cea mai buna prietena, sau cum mai zicei voi "bff". Să știi ca chestiile astea cu bff-urile dintre o fata si un baiat nu prea există, mereu va fi unul dintre ei sau poate chiar aman2 să aibă sentimente pentru celalalt, fară sa își dea seama sau sa constientizeze