| katalinakarina a întrebat:

Am o problema : alcatuiti enunturi in care pronumele demonstrativ de identitate aceeasi sa indeplineasca , pe rand , urmatoarele functii sintactice : 1-subiect, 2-nume predicativ,3-atribut pronominala genitival,4-atribut pronominal prepozitional,5-complement direct,6-complement indirect,7-complement circumstantial . si mai am una : alegeti forma corecta : i-am spus unei colege a mea/a mele/ale mele rezultatul . ,ai vostri/ai vostrii parinti sunt ingineri. multumesccccc am nevoie urgent

Răspuns Câştigător
| Marrriaaa a răspuns:

Aceeasi vine la scoala. [ subiect ]
Eu sunt aceeasi. [ nume predicativ]
I-am dat aceleiasi cartile. [ atribut pronominal genitival, se schimba foarma]
Pe aceeasi o ajut la teme [complement direct]
Am venit cu aceeasi [complement indirect]
Ma duc la aceeasi. [complement circumstantial de loc]

i-am spus unei colege a mea rezultatul
ai vostri parinti sunt ingineri.

Sper ca te-am ajutat.
Fundita
?

| katalinakarina explică (pentru Marrriaaa):

Nici nu gandesti cat de mult m-ai ajutat... multumesc enorm

| Marrriaaa a răspuns (pentru katalinakarina):

Nu ai pentru ce :*.

| Pinkk99 a răspuns (pentru Marrriaaa):

Vreau si eu acelasi exercitiu dar alta propozitie la atribut pronominal genitivall ca i se schimba forma si nu inteleg. scuze va pupp:*:*

5 răspunsuri:
| Patan a răspuns:

Aceeasi imi linge pul*

| Pinkk99 a răspuns:

Mersi:*