| alexandra15 a întrebat:

Am si eu intrebare...am 15 ani si am un iubit de 2 ani jumate aproape, acum o saptamana mi-am inceput viata sexuala si as vrea sa tiu care sunt dezavantajele sexului? este adevarat ca nu-ti mai cresc sanii? ca iti apar multe cosuri? pls...help

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e adevarata nici chestia cu sanii si nici chestia cu cosurile. In schimb, la varsta asta colul tau uterin nu estre pregatit pentru sex si riscul tau de a face cancer de col uterin in viitor e mult mai mare acum (de vreo 10 ani mai mare decat ar fi fost daca mai asteptai 2 ani).
In plus, trebuie sa te duci la ginecolog cu unul din parinti si o sa fie relativ neplacut. Dar legea iti impune asta pana la 18 ani.
Nu uita, insa, ca nu exista nici o metoda contraceptiva 100% sigura, asa incat oricat de bine te-ai proteja, exista un oarecare risc de ramane insarcinata. Gandeste-te bine daca voi doi sunteti un cuplu care si-ar putea asuma o astfel de responsabilitate.

11 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Eu ma cam indoiesc ca tu iubesti de pe la 12 ani jumate... Adica ma rog, ca aia e iubire.

| psiholoaga a răspuns:

Acestea sunt povesti de adormit copiii. Iti cresc sanii in mod firesc, atat cat ai zestrea genetica. Cosuri, daca iti apar, sunt de la modificarile hormonale naturale din adolescenta. Chiar crezi ca toti oamenii cu cosuri fac sex intruna? Si nici alte mituri nu se aplica. Ceea ce trebuie sa retii e ca poti lua HIV si alte infectii la fel sau aproape la fel de grave daca nu folosesti prezervativ. Nici daca e partenerul tau de 2 ani si va cunoasteti, nu trebuie sa renunti la prezervativ, decat in cazul in care va faceti testele si sunteti ok. Atunci, mergeti la un cabinet de ginecologie si va alegeti o metoda contraceptiva potrivita. Altfel, poti ramane insarcinata. In cazul in care nu vrei un bebe la 15 ani, nu pleca urechea la tot felul de mituri, gen: in zilele cutare nu e nicio sansa sa ramai, metoda retragerii inainte de ejaculare etc. Prezervativul ar fi bine sa fie nelipsit. Si alte "dezavantaje", ar fi bine sa mergi la ginecolog pentru consultatii si teste la fiecare 6 luni sau 1 an. Astfel vei descoperi daca ai vreo infectie si o vei trata din timp, inainte sa devina cine stie ce. Distractie placuta si responsabila!

cami
| cami a răspuns:

Alexandra, u stii ce-i mai bine pentru tine... daca ai simtit k trebuie s-o faci...ai facut-o thinking dar este intr-adevar mult prea devreme pentru lucrul asta.corpul tau se va dezvolta ca si pana acum, dar ai grija ce faci pe mai departe, protejati`va!

| emilia21 a răspuns:

Sunt numai niste povesti care tot circula! dar nu este nimic adevarat, eu zic ca te-ai grabit, eu nu am facut la varsta aia, mult mai tarziu! dar daca ti-ai inceput viata sexuala ai grija, si nu uita sa va protejati, sunt multe boli in lumea asta, sau o sarcina nedorita pe care sigur nu vreti sa o patiti. si nu uita fi responsabila in aceste lucruri delicate!

| otypa a răspuns:

Nu nu este adevarat...si cum a fost? frumos? ha ha

| MihaiA a răspuns:

Nu crezi ca te-ai cam grabit?

| yami a răspuns:

Nu, nu are legatura cu dezvoltarea corpului... e adevarat ca e cam devreme ca ai inceput viata asta sexuala, sper ca esti pregatita si fizic dar mai ales psihic! dar E VIATA TA, si tu stii ce-i mai bine pentru tine si ce nu...sau nu?

| Adorable3 a răspuns:

Cam devreme...straight facestraight face. nu nu sunt adevarate chestiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devreme...mult prea devreme.de ce n-ai mai copilarit? Ti-ai luat grijile pe cap. Dar daca ai facut-o, pe" ea "sa scrie:prezervativ.Fii fericita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate este adevarat dar poate si nu bravo k ai incercat

| nicolbutnaru a răspuns:

Sanii cresc si se micsoreaza in functie de ceea ce ti se intampla in viata- sarcina, cure bruste de slabire, alaptare- cresterea lor nu are legatura cu inceputul vietii sexuale. Se schimba forma, ce-i drept, in timp, insa totul depinde de mostenirea ta genetica.
Inceputul vietii sexuale implica riscuri precum: boli venerice, HIV, sarcini nedorite.