| CarminaDenisa13 a întrebat:

Am si eu o problema. Am o gramada de prietene care sufera din dragoste, dar ideea e ca toate sunt indragostite de acelasi baiat.Mie nu imi place cu el dar mai vorbesc cu el din cand in cand ( asa ca amici) iar prietenele mele cand vad ca vorbesc cu el se supara foarte tare pe mine.Ce ar trebui sa fac? Sa il evit pe baiat? E foarte popular si foarte multe fete si prietene il plac ( chiar il iubesc), mie nu imi place de el dar imi face placere sa vorbesc cu el si sa il am ca amic. Voi ce ziceti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| TanteMarianne a răspuns:

Frate... vad ca e direct triunghiul iubiri in gura!
esti totusi sigura ca acest tip nu te place. stii de multe ori se intampla fix tipa care nu-i obsedata de el sa fie preferata lui!
cu prietenele tale nu stiu ce sa zic. toate il iubesc,dar sigur nu e dragoste adevarata la toate!
ai putea sa le mai linistesti pe prietenele tale ca sa nu dea in turbare dupa el, dar poate se supara pe tine!
greu de zis. acum sa stii ca s-ar putea sa le treaca la un moment dat, cu varsta si cu timpul.
acum intrebare. prietene tale sufera mult? daca nu e asa de mult nu-i nimic rau, dar daca sufera mult s-ar putea sa ajunga chiar si la pshyholog sau chiar pot sa si... moara (nu sa se sinucida neaparat ci efectiv sa nu mai suporte presiunea)
eu nu zic sa-l eviti, daca il eviti prietenele tale s-ar putea sa fie si mai obsedate!
happy

| CarminaDenisa13 explică (pentru TanteMarianne):

Da, ele sufera destul de mult, eu incerc sa le ajut ( pe cat posibil) dar se enerveaza de fiecare data cand vorbesc cu el.Eu nu sunt chiar 100% sigura ca el nu ma place, adica ar fi ceva sanse sa ma placa dar mie nu imi place de el dar ar fi dragut sa fim prieteni pentru ca e de treaba

| TanteMarianne a răspuns (pentru CarminaDenisa13):

Te place... tipul cred ca te place! ori le face cu tine in necaz amicelor tale ori chiar are interese!

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Poti sa le asiguri ca nu iti place de el, pe prietenele tale.Dar daca sunt prietene adevarate, nu ar trebui sa se supere.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi o animatie pe tabla despre prietenie adevarata.