| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta voi fi boboc la facultate.
Și am puține emotii.
Sunt la Psihologie la Universitatea București dar citind am observat ca psihologia din facultate nu se compara cu cea din liceu iar eu multe lucruri de acolo nu le cred
Și îmi este frică să nu mă tâmpească (glumesc)
Ce trebuie sa fac să nu mai am aceste stări?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Mai,mai, Alex, atunci de ce ai ales asta? Sunt multe ideologii scrise de toti "desteptii" pe care tu trebuie sa le studiezi. Daca vrei sa le crezi pe toate, nu poti, pentru ca multe se contrazic, am studiat si eu sa vad despre ce e vorba, si e dificil, fiecare are un anumit principiu, uneori total diferit de urmatorul. Tu nu crezi nimic, doar tii minte ideile ce au vrut sa le puncteze tipii aia. De regula, dupa cum am observat, in prima parte a "demonstratiei" lor filosofice, scriu un adevar, ceva logic, evident, apoi leaga de propria lor idee, deseori o mare prostie. Unii nici nu fac trecerea frumos, ci brusc, si vezi unde se termina adevarul general valabil si incepe propria lor idee.
Deci, trebuie sa ai doar memorie, dar sa nu iei in seama/crezi tot ce scrie acolo, pentru ca, cum spuneam, nici nu poti, toate se bat cap in cap, tu doar studiezi pe fiecare.
Lasa, nu te speria. Unii anume tin minte anumite pricipii de.ale lor, iar cand e momentul, ii 'combat' pe necunoscatori cu pricipiile vreunui filosof care se potrivesc in situatia respectiva. Desigur ca sunt idei prostesti, dar omul simplu cu care te confrunti tu, nu stie. Si daca incearca sa te combata, tu oricum n ute superi, ci bagi la cap eventualele argumente aduse principiilor filosofului invocat. O sa te distrezi cu ideile studiate, o sa vezi.winking

| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

Mulțumesc pentru răspuns, Mayar!

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Multa bafta sa ai!winking