| izzabella01 a întrebat:

As vrea sa imi fac niste suvite colorate gen albastre,mov, dar nu stiu daca mi-ar iesi.Adica,stiu ca dupa 2-3 spalari suvitele deja arata nasol,si nu vreau sa le tin doar o luna-doua, ci sa ma vopsesc in continuare.Ar merge?

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Ce culoare are părul tău?
În caz că eşti brunetă/şaten închis, ai putea să-ţi decolorezi şuviţele respective pentru o culoare intensă, dar s-ar putea să îţi arzi părul, dacă nu ştii cum se face. Îţi recomand să ţi-l decolorezi la un salon.
Dacă vrei şuviţe albastre, încearcă să ţi le faci cu albastru de metil. Pe părul brunet nu se prea vede, doar nişte reflexii. Pe şuviţa decolorată se vede cel mai bine, dar culoarea ţine cam 1-2 luni, sau mai puţin,dacă te speli des pe păr. Cu timpul, o să se facă spre verde,iar în final, se duce de tot. Dacă vrei turcoaz, cum am eu, diluează puţin albastrul de metil.
Poţi să te faci şi cu violet de genţiană, dar oricum, o vopsea în păr nu durează mai mult de 2 luni.
Şi ca să nu pară o încercare eşuată, prinde-ţi părul în coadă şi lasă libere şuviţele care vrei să le vopseşti. După decolorare, aplici albastrul de metil/violetul de genţiană cu o vată îmbibată în soluţie.

| izzabella01 explică (pentru AikkoxD):

Pai da,oricum m-as duce la salon daca ar fi sa-mi fac.
Dar de exemplu mama mea e negru albastrui si si-a facut niste suvite albastre mai deschise,care chiar se vedeau,facute la salon,iar dupa aia s-au facut verzi,galbene,nici ea nu mai stia.
Ma rog,ea a vrut doar asa,cu ocazia Craciunului, eu as vrea sa imi fac, sa am permanent, cum ar fi tu sa te vopsesti blonda, te vopsesti odata, te vopsesti si in continuare:))
Si asta vroiam sa zic, maicamea mi-a spus ca dupa 2 3 spalari deja se duc suvitele, si trebuie sa te vopsesti iar si iar si iar.
N-as vrea sa ma vopsesc o data la o saptamana-doua.
Si de asta vroiam sa stiu mai multe.
Pentru ca ma spal pe cap de 2 3 ori pe saptamana [ mi se ingrasa repede ].
Eu am parul un castaniu inchis, gen:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Nu se pune problema sa nu stiu sa-mi fac sau ceva de genul, pentru ca oricum m-as duce la salon.
Dar nu vreau dupa 2 3 spalari sa se duca deja.
Ca asa ar trebui sa ma vopsesc in permanenta:))
Adica nu vreau sa ma vopsesc doar asa,de ocazie,ci sa le am in permanenta:))
Mi l-as decolora,pentru o culoare intensa, la salon bineinteles, dar asta sper, ca parul meu apoi sa nu capete alte culori :))
De la mov la roz sau de la albastru la verde:))

As putea sa-mi fac si suvite albastre si mov, in acelasi timp :))?
Dar sper ca ai inteles ce am vrut eu sa spun:D
Adica vreau sa stiu daca se duce culoarea repede, si daca la un moment dat capata un look aiurea:)), chiar daca e facut la salon.
Macar tine o luna?
Avand in vedere ca ma spal de 2 3 ori pe saptamana, cum am mai zis.

Mersii mult pentru sfaturi:*

| AikkoxD a răspuns (pentru izzabella01):

Aşa am şi eu culoarea părului, puţin de tot mai închis. Eu mi-am făcut şi cu vopsea permanentă şi m-a ţinut 2-3 luni,dar,mă rog, îmi creştea părul şi mi se vedeau rădăcinile aiurea. Am încercat şi albastru de metil,şi violet de genţiană, nuanţator, vopsea permanentă etc. N-am nici eu cine ştie ce experienţă, eu îmi fac cum îmi vine mie în momentul respectiv. Dacă iese aiurea, bag foarfeca-n el.

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Daca nu ai parul deschis la culoare,ca sa prinda suvitele,trebuie sa decolorezi.
Apoi sa folosesti vopsea profesionala,care tine,si apoi ii faci reinnoire la salon.
Totul ar trebui facut la salon de fapt, ca sa nu te plangi apoi ca arata ca naiba parul, ca nu a prins vopseaua, ca ai folosit prea mare cantitate de pudra si s-a ars, etc.