| alexandraionela1234 a întrebat:

Bună, am aproape 18 ani, nu am fost niciodată în club și aș vrea sa merg si eu sa vad cum e, am un prieten si a zis ca daca vreau merg cu el. Faza e ca ai mei sunt mai comuniști, mai ales tata e foarte strict, dacă le-aș spune ca vreau sa merg in club o sa imi înceapă cu morala si cu tot ce se întâmplă în club. Eu sunt o fire mai rebelă și ma gândesc sa le zic direct ca eu vreau sa ma duc in club si daca le convine bine dacă nu, iar bine. Sau dacă tot sunt împotrivă aș vrea sa ma duc noaptea fără sa știe ei. Chiar nu știu cum sa le zic, toți de vârsta mea se duc, chiar si mai mici. Si nu le-am făcut niciodată probleme cu droguri, cu țigări, nu e genul meu. Dar imi e ca daca le zic frumos o sa zică sa termin cu prostiile ca nu am ce căuta

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asteapta sa faci 18 ani si vei putea merge si in club. Daca parintii iti doresc binele, de unde scoti chestia ca sunt comunisti?
Habar nu ai cu ce se mananca comunismul.
Conceptie de adolescent imatur!

| MarianWLF a răspuns:

Nu e neaparat sa mergi noaptea, sunt cluburi unde poti merge si ziua, si in afara de muzica, bautura, si ceva dans sa stii ca nu gasesti vreo comoara laughing
Sincer mie unul mi-e sila, de oameni beti, de grupuri cu care te poti ciocni sa iasa scandal, mai ales noaptea, de ciudati care vor sa se atinga de tine. Toti de varsta ta se duc, dar asta nu inseamn ca e ceva corect, de laudat, sau neaparat de bifat pe lista, daca vrei sa mergi, mergi ziua cand iesi afara, nu noaptea, oamenii pe care te bazezi se pot bloca sau speria in caz de pericol, si nu te protejeaza nimeni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai ce căuta acolo, Nu are nici o legătură cu comunismul.

| Holiday a răspuns:

Nu le spui ca "vrei sa te duci in club (maine, deseara, sambata)", ci, in momentul cand iesi pe usa, le spui "ma duc in club". Si ai plecat.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai tu mergi, daca vrei sa mergi. Nu trebuie sa dai explicatii nimanui la 18 ani.

| alexandraionela1234 explică (pentru StoicAnalysis):

Fac 18 peste 3 luni

| StoicAnalysis a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Atunci stai pe tusa si mergi cand ii implinesti ( la majorat )

| sammie a răspuns:

Fetito, cat timp stai in casa parintilor tai faci ce vor ei, nu ce vrei tu! Vaii... Esti o fire mai rebela, si cand iti pun aia prin bauturi droguri sau te lasa gravida pe-acolo, mai ai chef de " rebelitatea ta deschisa "? Buni parinti, stau cu picioarele pe pamant.

| alexandraionela1234 explică (pentru sammie):

Asta e gândirea după timpul lu' mata-mare. Daca stau încă la ei înseamnă ca trebuie sa ma comport ca la pușcărie, daca ei zic culcat, eu ma pun culcat? du-te si lasă-ne?

| sammie a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Da exact fetito, tu nu-ti dai seama ce riscuri sunt in club, esti doar un pustan cu o minte ca tot ceilalti adolescenti. Sa mergeti prin cluburi, sa fwteti, sa va puneti piercing-uri, sa va dati cu o tona de machiaj, sa va lasati decolteu la haine si chiar sa va tatuati. Chiar crezi ca gandesti intreg ca te-ai maturizat destul? Nu! N-ai trecut de faza adolescentei.

| sammie a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Si ce spui tu aici cu " rebelitatea " ta, sunt povesti de adormit copiii. Cand o sa faci vreun plod prin cluburi o sa ti se duca toata rebelitatea din cap. Dar voi pana nu vedeti ce inseamna si cum e pe pielea voastra, smr de va potoliti.

| alexandraionela1234 explică (pentru sammie):

Scuză-mă, unii se duc sa se distreze sa asculte muzică, sa danseze, sa socializeze. Daca tu te-ai duce sa faci plozi, si sa te droghezi, e problema ta.

| sammie a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Aia se întâmplă în cele mai multe cazuri, iubita.

| Elena093 a răspuns (pentru sammie):

Nu prea mai e nimic de adăugat, alexandraionela1234 o zice bine. Și oricum vezi cum vorbești. Din "fetițe" "vere" și " iubita" nu ne scoți. Câți ani ai de vorbești așa?

| Elena093 a răspuns:

Păi, ai 18 ani. Poți să mergi unde vrei tu. Pur și simplu ieși din casă și nu le spune nimic.
Dar dacă neapărat trebuie să le zici ceva, gen te văd când ieși și întrebă unde te duci zi și tu ceva gen: mă duc să mă plimb sau ceva de genul. Plus că ei au loc de muncă etc nu cred că stau ei toată ziua de lungă să te păzească.

| alexandraionela1234 explică (pentru Elena093):

Fac 18 peste 3 luni.

| anonim3248 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Nu ți se întâmplă nimic în club.

| alexandraionela1234 explică (pentru anonim3248):

După ce sunt recunoscute cele care merg sa agațe?

| anonim3248 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

După machiaj, îmbrăcăminte, comportament, priviri.

| sammie a răspuns (pentru Elena093):

Vere, ea sta in casa parintilor ei, tot n-are voie sa faca ce vrea. Sa se mute daca nu mai e copil.

| Elena093 a răspuns (pentru sammie):

Deci hai să stăm cu toți izolați în casă și să nu facem nimic doar pentru că lui mami nu ii convine. O mai asculți și pe mama uneori, dar mai faci și cum vrei tu. Așa evoluezi. Și apropo nu știu cum e la tine în oraș, dar în al meu chiria a 2000 de lei. Așa că mutatul nu prea e o variantă pentru cei nou intrați în câmpul muncii.

| sammie a răspuns (pentru Elena093):

Se vede că n-ai mai fost prin cluburi să vezi ce pericole sunt pe acolo.

| Elena093 a răspuns (pentru sammie):

Adevărul este că n-am fost, fac în curând 17 ani așa că nu pot merge deocamdată. Dar știu multe fete care au 18+ și care merg uneori în cluburi. Și ghici ce. Nici una nu se droghează, n-au copii și se duc la facultate.
Și apropo dacă ești atent la băutura ta nu ți se poate întâmpla nimic. nu stiu câți ani ai, dar parcă acum câteva ore ai pus o întrebare despre cum să nu mai fii dependent de jocuri video, așa că nu cred că ești cu mult mai mare decât mine.

| sammie a răspuns (pentru Elena093):

Huh? Sunt oameni și la 20+ care sunt dependenți de jocurile video și vor să scape de ele. Vorbești ca să nu taci.

| Miruna0909 a răspuns (pentru sammie):

Esti proasta rau, ce va mai influenteaza si va mai spala pe creier filmele si serialele astea, vedeti si voi la tv ca ii baga unu la una drog in bautura, si gata, se intampla fix asa și in realitate. Nu e chiar asa ca in filme. Intr-adevar se intamplă cum zici tu, dar nu oricand sau in orice club/colectiv de genu se intampla laughing

| sammie a răspuns (pentru Miruna0909):

Aoleu, tu de unde ai mai aparut? 11 August? Serios? N-ai mai gasit comeback-uri pe google?

| sammie a răspuns (pentru Miruna0909):

Uita-te naiba la numele tau de depresiv

| sammie a răspuns (pentru Miruna0909):

Copil de 13 anisori