| RuxyyyyyyTha a întrebat:

Buna happy Am o intrebare...Pe ce materii se bazeaza profilul Filologie dar Stiinte Sociale? Care este mai bun?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

La Filologie se fac mai multe ore de romana, latina si alte limbi straine, iar la Stiinte sociale se face romana, istorie, geografie si logica/psihologie/economie/filosofie (ultimele 4 se fac pe parcursul anilor de liceu, nu toate intr-un singur an). Ambele sunt relativ similare, nu este unul mai bun decat celalalt - poate mai potrivit. Asta poti decide in functie de materiile pe care doresti sa te axezi si la care te pricepi mai mult.

7 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna! Ambele sunt la fel de bune, dar depinde care iti place tie mai mult.La filologie ai mai multa engleza iar la sociale istorie si geografie

| alexs99 a răspuns:

La Filologie faci multa romana si limbi straine, in timp ce la stiinte sociale accentul se pune pe istorie si romana, dar si pe materiile specifice profilului, gen logica/filosofie etc.Nu poti spune ca unul din ele ar fi mai bun, depinde la ce se descurca mai bine fiecare.
O seara buna.

| ElenaSA a răspuns:

Pai la Stiinte sociale si Filologie se fac multe ore de Romana, Istorie, Geografie si ...stiinte sociale: Psihologie, Economie, Logica, Filosofie.La Filologie scapi de matematica in clasa a X-a.

| ElenaSA a răspuns:

Scuze, in clasa a XI-a.