| lalala0001 a întrebat:

Buna!
Am o nelamurire.
Parintii mei au cumparat acum cativa ani un teren, fiind casatoriti legal.
Mama mea a murit acum ceva timp iar tata a facut succesiunea.
Eu doresc sa vand acest teren(in curand implinesc varsta de 18 ani) si ma intereseaza ce suprafata imi revine legal.
Am citit actele si acolo in dreptul numelui meu scrie 75% si in dreptul numelui tatalui meu scrie 25% din suprafata terenului.Sunt confuza deoarece am auzit si varianta ca mie imi corespunde un sfert din teren(adica jumatatae din partea mamei mele) si tatalui meu trei sferturi.
Daca este cineva in masura sa imi raspunda, as fii foarte recunoscatoare.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Sunt in masura sa-ti raspund. Fiind bun dobandit in timpul casatoriei, reveneau fiecaruia dintre soti parti egale. Partea care revenea mamei tale a facut obiectul suscesiunii (jumatate din teren). Din ACEASTA parte iti revin tie 3/4 iar tatalui tau 1/4. Exemplu: terenul e de 400 metri patrati. Din cei 200 mp. care reprezentau partea mamei tale, 150 sunt ai tai si 50 ai tatalui tau. Succes!