| Nini_6708 a întrebat:

am o problema cam ciudata, sun cls a 7a:cand eram in clasele mici aveam numai note mari si eram foarte buna la toate materiile. dar in clasa a sasea brusc am inceput sa iau note proaste.de ex la teza la mate desi am invatat ff mult am luat 7.sade nasol avand in vedere ca in a 5 a am luat 10.sadla fel si anul asta la teste fac o varza desi acasa m-am pregatit, am muncit si acasa ma descurc f bine.sa nu ziceti ca e din vina emotiilor ca nu am emotii mari. tata zice ca e din cauza ca din clasa 1 am invatat cu mama, insa neintelegand ca lumea. ceva scartaie, mai ales la mate si rom.la anul trec a opta si sunt f stresata.anul asta am inceput parca sa iau note si mai proate ca anul trecut.pentru mine notele conteaza f mult, inca mai sunt obisnuita sa iau notele alea mari si sa stiu f bine.si de aceea parca nu mai am nici un fel de chef de viata. ajutor pls...

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai, in primul rand nu se compara clasa a 5-a cu a 7-a in clasa a 5-a profii sunt mult mai indulgenti pentru ca zic ca de sunt si ei mici paba se acomodeaza etc. in clasa a 6-a e ceva mai strict iar in clasa a7-a ce sa mai zici deja nu te mai iarta, te noteaza pentru fiecare chestie, poate ca nu te straduiesti suficient, incecra sa inveti mai mult si sa si incerci sa si intelegi lectia, nu numa sa o tocesti stiu ca va fi greu, dar macar incerca:* bafta:*:*:X

| davidwarner a răspuns:

In clasele mici, sincer toata lumea are note destul de mari, toata lumea ia premii. In clasa a5a, devine mai greu, dar profesorii sunt totusi indulgenti, din clasa a6a incepe cu adevarat,, lupta,, pentru note. Incearca sa nu inveti ca erai obisnuita cu note mari, ci sa inveti pentru tine, din placere. Succes!

| Ellynna a răspuns:

Incearca sa invetii mai mult si nu te mai gandii la acele note mici si vei reusi! Succes!

| ramilix8 a răspuns:

Treci printr-o perioada a schimbarilor. Daca tu spui ca acasa te pregatesti, inseamna ca poate ti-ai pierdut increderea in tine dintr-un motiv sau altul. Nu ti-ar strica sa incepi sa te pregatesti impreuna cu o prietena de-a ta sau cu un prieten, care sa te inteleaga si sa fie rabdator. Notele nu sunt asa de importante. Poate ca te gandesti ca de ele depinde viitorul tau, dar nu e neaparat asa. Poate ca esti o fire mai artistica si de-abia acum iti descoperi latura asta. Uite, inca ceva pentru increderea in tine: fa ceva in afara scolii, un instrument, un sport care sa iti placa sau dansuri. Asta ar trebui sa te ajute sa te mai relaxezi putin.

| bb_3126 a răspuns:

Totul tine de psihic, incearca sa fii optimista sh sa crezi in fortele proprii mai ales daca esti sigura pe tine sh d ceea ce inveti happy, incearca sa faci abstractie de aceste idei ca esti "ghinionista" sh ai incredere in tine.Eu cred in tine! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine :-