| StilSanatos a întrebat:

Buna,am o relatie de 5 ani, iar de ceva vreme, mai exact un an, mama mea a aflat ca nu mai sunt virgina si de atunci mi-a facut viata un calvar.mereu imi spune ca sunt o curva,ea e mai religioasa din fire,si mi-a zis ca i-am distrus viata,ca din cauza mea v-a muri,ca ea voia sa fiu virgina in ziua nuntii si tot felul de lucruri,care pe mine ma scot din minti,iar ca urmare eu ma comport urat,tip, vb urat cu ea, sincer nu o mai suport deloc, prietenul meu e mai mult plecat in afara iar eu am o facultate de facutate de facut ca altfel nu as mai sta aici sa imi distruga ea viata.si m-a tot amenintat ca se sinucide,ca ea nu mai are nici o valoare, ca mie nu imi pasa de ea, si dupa cate imi face tot ea zice mereu ca imi bat joc de ea, ca o sa primesc dupa cum fac.am intentii serioase cu prietenul meu,iar ea il face in toate felurile.
el a venit acasa recent si in prima zi nici nu avea chef sa de-a cu ochii de ea,stiind ca ma cert cu ea,apoi ea zicea ca nu e respectuos, ca e mic de inaltime, ca o sa am copii urati, deci fiinta astacare e maica-me anul stiu ce are in cap.eu pur si simplu o ignor,stau la laptop, apoi ea vine si imi tranteste scaune, isi da cu pumnii in cap si zice ca eu nu vorbesc nimic cu ea, ca imi bat joc de ea.am 20 de ani si ea da in mine, cand ne certam, as pleca de acasa dar nu pot, 3 ani mai am si apoi nu mai depind cu nimic de ea. apoi are pretentie ca prietenul meu sa vina de diacre data sa isi ceara voie ca sa ies de acasa,ca eu nu sunt a nimanui, incearca sa imi controlez viata, sa controleze tot.m-am saturat de ea. daca ies cu o rochie mai scurta de genunchi vai sunt o curva, si toata Ziua ma face in toate felurile.ce sfat imi dati? ce sa fac? nu stiu ce sa mai fac.incerc sa nu imi pese dar uneori e imposibil, e pur si simplu incuiata la minte, de altfel i-am si zis-o.imi pare rau ca a facut din mine un om lipsit de respect fata de ea, bineinteles.imi distruge viata bucatica cu bucatica apoi zice ca eu am distrus-o.astept parerile voastre.mai trece cineva prin asa ceva?

9 răspunsuri:
| Brunetzika18 a răspuns:

Oooo da te inteleg,din pacate nu stiu ce poti sa faci, adica si mie imi spune uneori asta, si imi tot bate apropo-ul si ma dispera uneori, dar nu este atat de des, o apuca in fiecare zi kate putin, dar dupa ii spun sa taca si imi da pace ...sau plec eu la o prietena pana se calmeaza,nu stiu cum ai putea sa o convingi sa taca,spune-i frumos, ca esti majora, ai viata ta, si cand o sa ai nevoie de parerea ei o sa i-o ceri cu siguranta, altfel nu stiu cum sa ii spui, daca nu cu frumosul happy

| ilegalnonstop a răspuns:

Rupe-i gura!

| yumary a răspuns:

Pai... din cate zici tu aici, mama ta nu prea suporta faptul ca tu nu mai esti "fata mare". Probabil ea e invatata cu traditiile de demult cand fata trebuia sa fie o sfanta si bla bla bla...
Tu si prietenul tau aveti o relatie de 5 ani asa ca nici gand sa te desparti de el din cauza lu maicata.
Daca aveai venit de bani probabil te mutai la gazda dar asa...
Incearca sa o ignori total fa lucruri diferite o sa ti se para inposibil dar in cele din urma nu o vei mai auzi.Cand comenteaza sau te cearta inchide usa, daca intra dupa tine nu o baga in seama ce poate sa iti faca...X_x
Ai totusi grija sa nu faca un gest stpid si dupa sa o ai toata viata pe constiinta, nu sti niciodata ce ii trece prin minte ...sunt sigura ca desi ti-a facut multe lucruri inca ti la ea ca e mama totusi.
Daca ai o prietena buna stai la ea cateva zile.
Sper ca te-am ajutat.love struck
Succes.

| ĂăăAlexandra a răspuns:

Sincer, fara gluma eu cred ca are probleme la cap. Daca ai facultate de facut nu mai esti minora esti femeie poti lua decizii singura pentru viata ta.Nu mi se pare ok sa faca asa, desi sunt baiat si parintii mei fac la fel. Doar ca eu nu am intretinut niciun contact sexual, si desi am 14 ani inca se mai iau de mine cum merg imbracat la scoala ca de ce nu merg in uniforma cu cine umblu ce fac chatterbox. si eu mai am uneori ganduri sa-i bat dar tin in mine laughing Si dupa imi trece happy Incearca sa te interesezi de un psihiatru pentru ca si mama avea la fel happy De obicei pocaitii ( astia care tin mult la religie ) sunt bolnavi cu capu le e frica de draci de astea. mama daca umbla o pisica pe acoperis gata erau draci si dadea cu tamaie prin casarolling on the floor)). Succeswinking

| StilSanatos explică (pentru ĂăăAlexandra):

Da stiu ca e cu capul, merci mult pentru sfaturi, ultima parte m-a amuzat putin din mesajul tau, si mama m-a infuriat intr-o zi si i-am zis ca eu pot sa ma culc cu cati vreau eu nu trebuie sa se bage ea, si apoi s-a dus si a adus apa sfintita si a inceput sa ma de-a cu ea.

| ĂăăAlexandra a răspuns:

Da-mi ad pe denisuts.baietash te ajut eu happy Am avut multe situatii similare

| Miha3 a răspuns:

Tatal tau ce parere are? Am trecut si eu printr-o situatie similara, dar am avut parte de sprijinul surorii mele mai mare si o prietena buna de a mamei mele care au vorbit cu mama si iau explicat lucrurile deoarece cu mine nu se intelegea si nu avea deloc incredere, preferand sa creada alde fiinte care ii faceau rau. Nici acum nu are un comportament excelent fata de mine dar anul acesta plec la facultate in alt oras si scap.Eu am ajuns sa o cred si nebuna pe mama sincer si o spun si cu durere pentru ca e mama dar caracterul ei nu isi are rostul fata de mine, copilul ei.Prietenul tau ar putea sa vina la mama ta si sa vorbeasca serios cu ea sa ii spuna toate intentiile lui cu frumosul. Daca nu merge pe nicio cale ignoro si cand incepe sa faca urat pleaca de acasa...

| StilSanatos explică (pentru Miha3):

Merci mult, pentru sfaturi, tatal meu e decedat, de 15 ani. poate daca el ar fi trait viata mea ar fi avut alt contur.mai am 2 frati, mai mare, dar ei nu se baga, mama ma face curva de fata cu ei, si urla prin casa parca e nebuna, si chiar e.prietena mea cand ii povestesc ii vine sa-si faca cruci.nu ai ce discuta cu maica-mea.m-am saturat de ea si i-am si zis-o in fata, si mereu ma scoate din minti si ii spun tot felul de vorbe pe care chiar nu-mi doresc sa le spun.tot ce imi doresc e sa ajung independenta financiar sa nu imi mai conduca viata, ca asa imi zice ca mi-a dat bani, m-a tinut in liceu si acum imi bat joc de ea.culmea.ca a zis ca cuncandu-ma cu prietenul meu, acesta si-ar fi batut joc de ea, pentru ca eu sunt proprietatea ei.Doamne fereste.acum cativa ani daca mi-ar fi spus cineva ca exista astfel de oameni n-as mfi crezut, si axista.

| Miha3 a răspuns (pentru StilSanatos):

Imi pare rau.cel mai bine e sa poti sa te muti. Poate sa iti gasesti un job. Ea oricum ramane cu fratii tau deci nu o lasi singura.Pana la urma esti destul de mare si de matura sa iei decizii asupra vietii tale. Bafta la facultate si cu mama ta.