| StilSanatos a întrebat:

Buna,am o relatie de 5 ani, iar de ceva vreme, mai exact un an, mama mea a aflat ca nu mai sunt virgina si de atunci mi-a facut viata un calvar.mereu imi spune ca sunt o curva,ea e mai religioasa din fire,si mi-a zis ca i-am distrus viata,ca din cauza mea v-a muri,ca ea voia sa fiu virgina in ziua nuntii si tot felul de lucruri,care pe mine ma scot din minti,iar ca urmare eu ma comport urat,tip, vb urat cu ea, sincer nu o mai suport deloc, prietenul meu e mai mult plecat in afara iar eu am o facultate de facutate de facut ca altfel nu as mai sta aici sa imi distruga ea viata.si m-a tot amenintat ca se sinucide,ca ea nu mai are nici o valoare, ca mie nu imi pasa de ea, si dupa cate imi face tot ea zice mereu ca imi bat joc de ea, ca o sa primesc dupa cum fac.am intentii serioase cu prietenul meu,iar ea il face in toate felurile.
el a venit acasa recent si in prima zi nici nu avea chef sa de-a cu ochii de ea,stiind ca ma cert cu ea,apoi ea zicea ca nu e respectuos, ca e mic de inaltime, ca o sa am copii urati, deci fiinta astacare e maica-me anul stiu ce are in cap.eu pur si simplu o ignor,stau la laptop, apoi ea vine si imi tranteste scaune, isi da cu pumnii in cap si zice ca eu nu vorbesc nimic cu ea, ca imi bat joc de ea.am 20 de ani si ea da in mine, cand ne certam, as pleca de acasa dar nu pot, 3 ani mai am si apoi nu mai depind cu nimic de ea. apoi are pretentie ca prietenul meu sa vina de diacre data sa isi ceara voie ca sa ies de acasa,ca eu nu sunt a nimanui, incearca sa imi controlez viata, sa controleze tot.m-am saturat de ea. daca ies cu o rochie mai scurta de genunchi vai sunt o curva, si toata Ziua ma face in toate felurile.ce sfat imi dati? ce sa fac? nu stiu ce sa mai fac.incerc sa nu imi pese dar uneori e imposibil, e pur si simplu incuiata la minte, de altfel i-am si zis-o.imi pare rau ca a facut din mine un om lipsit de respect fata de ea, bineinteles.imi distruge viata bucatica cu bucatica apoi zice ca eu am distrus-o.astept parerile voastre.

14 răspunsuri:
| Smile94 a răspuns:

Buna
stiu ca e greu si de curand am trecut prin ceva asemanator, cred ca toata problema asta o poti rezolva discutand cu ea, spunandu-i ca vremurile s-au schimbat, ca indiferent daca vei fi sau nu virgina in ziua nunti vei avea alaturi un barbat pe care il iubesti si te va iubi, explica-i ca nu gura lumii conteaza ci fericirea ta, si daca vrea sa te vada implinita sa te accepte asa cum esti... doar vorbeste la o cafea la un ceai( gasesti tu momentul) si inca ceva nu iti pune toata increderea in el, aveti 5 ani, dar totul se schimba intr-o zi, nu merita sa te certi cu mama pentru un el, ti-o spun din propria experienta

| StilSanatos explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Smile 94 stiu ca poate nu ma voi maita cu el, ideea e ca orice baiat ar fi fost in locul lui mama la fel mi-ar face, ar incerca sa controleze tot, tot.

mereu imi zice ca ce a dat D-ze alte legi.pt ea asta e cel mai mare pacat, dar faptul ca m-a indepartat de ea si faptul ca baga in mine tot stresul in mine asta nu e nimic.
eu stiu ca m-am indepartat de ea si o s-o fac in continuare.ideea e ca mereu are ceva de comentat.si de prietena mea, si de iubit, si multe chestii inutile care chiar am incetat sa le mai bag in seama.dar e oricum dureros, dureros.

| Smile94 a răspuns (pentru StilSanatos):

Imi pare rau sa aud asta, dar cum ti-am mai spus, comunica cu ea, ajut-o in bucatarie, chiar daca tie greu joaca un pic teatru si pup-o pe obraz (deschizi o usa, ii aratati ca esti dispusa sa te schimbi atata timp cat te va accepta cu tot cu prieteni si iubitii tai) ideea e ca ai ajuns la concluzia ca nu se mai poate asa, atunci schimba tactica, chiar daca nu iti sta in fire alint-o, nu stiu creeaza din nou legatura aia care o aveai cand erai mica, spune-i ca iti era dor sa o iei in brate si strange-o ca si cum nu ai mai i vazut-o de mult timp, s-ar putea sa fie foarte grru daca nu esti obisnuita sa faci chestiile astea, dar daca la inceput va zice ca faci asta ca sa nu stiu sa o faci sa taca, u continua, pentru ca pana la sfarsit e maicata si te va intelege oricat de religioasa ar fi, iesiti la o ciocolata calda ceai ca mama si fiica, nu stiu da-mi id-ul tau si poate te pot ajuta mai mult decat as scrie aici
succes si fi tare

| neutrino a răspuns:

Adevarul este mereu undeva pe la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii astia n-o sa inteleaga niciodata ca vremurile s-au schimbat. Dar nici religia nu o inteleg de fapt. Le pasa doar de gura lumii. Daca ar fi cu adevarat credinciosi, ar fi intelegatori si iertatori.
Deci, tu esti pacatoasa pentru ca nu ai asteptat nunta, dar ea ca vrea sa se sinucida? Ea nu e pacatoasa, si pentru tot ce-ti face. Copiii trebuie acceptati asa cum sunt, nu-i poti face troaca de porci cum vrei tu. Te inteleg perfect.
Daca ai putea face rost de bani ca sa stai in gazda si sa iti platesti facultatea, totul ar fi perfect. Dar probabil ca nu poti. Ai putea renunta, si sa pleci cu iubitul tau. Dar asta ar insemna sa iti promiti tie ca intr-o buna zi te vei apuca iar si o vei termina. Sa nu te compromiti din cauza asta.
La 20 de ani, nu te mai poate conduce, are dreptul doar sa-ti fie alaturi daca nu vrea, amenint-o ca renunti la facultate si pleci.
Probabil ca nu-ti sunt de prea mare ajutor, dar nu cunosc situatia, si chiar daca as cunoaste-o nu cred ca asi gasi o solutie.
Iti doresc, in schimb, toate cele bune si sper sa o scoti la capat!

| StilSanatos explică (pentru anonim_4396):

Saru-mana de sfaturi.imi fac mult bine.
am amenintat-o ca renunt la faceultate si plec, pe moment ii trece dar dupa din orice motiv iar izbucneste.o sa o scot eu cumva la capat.cu timpul toate vor trece, dar nu voi uita niciodata cate mi-a facut si faptul ca de multe ori m-a durut inima la propriu si mi-a fost rau din cauza speireturilor cu care m-a amenintat.
toate cele bune si tie, voua tuturor.

| Andrei233 a răspuns:

Daca chiar nu se poate ajunge la un comun acord, eu zic sa mai rabzi putin pana o sa ai o slujba, probabil o sa te muti din casa si o sa scapi.Nu dispera, sunt lucruri mult mai grave.Incearca sa o eviti.Ai o poveste trista, dar am auzit altele si mai urate.Bafta.

| ilovei a răspuns:

Buna! Urata situatia ta. Eu mi-am jurat ca atunci cand voi avea copii sa le fiu cea mai buna prietena si sa ii inteleg. Oare de ce se poarta parintii nostri asa? Deci, lumea s-a "modernizat", generatia noastra(am 18 ani) a evoluat prea repede, ei nu isi pot da seama. Nu inteleg ca astazi nu se "mai poarta" sa intri "fata mare" in biserica. Poate unele fete tin la traditia asta, insa sunt putine. Mama ta exagereaza(la fel ca multe dintre mamele noastre). Nu stiu de ce nu intelege ca daca ai un prieten cu care te intelegi foarte, si te-ai culcat, chiar nu esti curva.Nu cred ca poti vorbi cu ea,sa ii explici ca asa e acum. Cred ca ar trebui sa vina prietenul tau la ea,sa te "ceara" intr-un fel. Si incearca sa nu te mai inchizi,sa te izolezi de ea, pentru ca sufera si mai mult. Vorbeste cu ea, si inchide ochii la tot ce face si tot ce iti spune. Nu mai sta atata pe laptop, ajut-o la treburi, si mai ieri pe afara. Mai poti uda florile, si lucruri maruntehee hee. Nu cred ca poti sa faci altceva mai bun. Eventual sa il chemi pe prietenul tau acasa(daca e de acord) si stati in bucatarie cu ea. Sper sa se schimbe si mama ta si sa ai o viata frumoasa si linistita. Te-am pupat!

| A2895 a răspuns:

Dupa 4 ani (de un an ai spus ca a aflat) de relatie avea impresia ca esti virgina? Pe ce planeta traieste mama ta? De ce e obligatoriu sa fii "nepatata" in ziua nuntii? De ce iti spune ca o sa ai copii urati si chestii? Are impresia ca trebuie sa faci copii neaparat cu tipu' asta? Poate nici n-o sa-ti doresti copii, chiar daca o sa te casatoresti cu el. O fi ea religioasa, dar (nu te supara pe mine) nu e intreaga la minte. Si daca tot ar fi un crestin adevarat nu ti-ar spune ca vrea sa se sinucida si nici nu te-ar lovi cand va certati. Eu am impresia ca nu tu si faptele tale sunt de vina, dar ea iti vasta toate frustrarile pe tine pentru ca nu are alta cale de a se elibera de furie.
Ai 20 de ani; daca facultatea pe care o urmezi nu e extrem de solicitanta, ia-ti un job si muta-te. Nu ai nicio obligatie sa-i suporti toanele.

| NimeniNuiPerfect a răspuns:

Punete de acord cu iubitul si pleaca cu el,chiar daca ai facultatea,lasa tot in urma si nu privi inapoi,daca el iti ofer un viitor mai bun si puteti face ceva impreuna, nu ezita, daca stai, nu ai sa faci altceva decat sa o iei razna la fel ca mama ta, fugi cat mai ai timp!

| cr33pygirl a răspuns:

Hey buna... Odata ce ai 20 de ani nu ar mai trebui sa o lasi sa iti controleze viata.Dar daca[,] inca stai cu ea in casa pana ce termini facultatea ar trebui sa o faci sa inteleaga.Pana la urma esti majora, si mai esti cu prietenul tau de 5 ani, nu e ca si cum ai fi de o saptamana, doua si gata te'ai fi culcat cu el.Pana la urma trebuie sa inteleaga.E viata ta! Sper ca te'am ajutat.Si succes in relatia cu mama ta!:*

| rOXY12394785 a răspuns:

Chiar daca ai 20 de ani mama e tot o persoana speciala ce va ramane mereu in suflet. poate e si ea vinovata dar si tu tine cont can erai mica a avut grija de tine. acum poti sa te impaci cu mama si explicaiparerea mea

| AllyutzZa a răspuns:

Eu zic sa lasi tot, sa vorbesti cu prietenul tau si sa plecati departe.

| Mentorr a răspuns:

In primul rand comunica mai des cu prietenul tau. Daca e ce-ti trebuie, la el vei gasi adevaratul sprijin si doar impreuna veti putea trece peste toate problemele.Mobilizeaza-te, motiveaza-te, spera, lupta, castiga, ajunge unde iti doresti.Stiu prea multe dar nu pot sa fac aici roman, da`mi add daca ai nevoie macar sa vorbesti.Te ascult si indrum cat pot. ID : cosmin_gabyy@yahoo.com