| marrr a întrebat:

Buna^^. Am sa va mai pun inca o intrebare care este legata de colegii mei. Sunt in clasa a 6-a si mereu baietii din clasa fac baza de mine.Nu numai de mine cat si de mai multe fete din clasa, insa mi se pare ca de mine fac cel mai mult.Nu inteleg de ce sunt asa.Eu am incercat sa ii respect dar cred ca totul are o limita.Nu le-a ajuns faptul ca mi-au "pocit" intr-un fel numele, mereu ma injura si nu apreciaza nimic. Daca le dau o tema sau ii ajut cu un lucru, imi multumesc, dupa care par sa uite tot ce am facut si o iau de la capat cu baza. Chiar azi stateam in banca si niste nesimtiti faceau nu stiu ce semne pe la spatele meu.ieri m-am dat cu o oja albastra si unul dintre colegi facea baza ca a vazut el intr-un film porno pe una cu aceeasi culoare la unghiistraight face Ca sa vedeti si voi ce trimitere fac de la mine la ce tampenii se uita ei.Ma simt prost pentru ca e un tip care face baza de toata lumea, insa baietii i se alatura lui(chiar daca el ii injura, ei pur si simplu trec cu vederea, fiindca daca s-ar lua cineva de el e de rau). Dar cine se-aseamana se-aduna.Totusi, cand o sa isi bage si ei mintea la cap sa vada ca realitatea nu inseamna sa batjocoresti pe toata lumea, fiindca unii s-ar putea chiar sa fie mai isteti ca tine. Mereu cand iau o nota buna imi spun ca am pile si alte chestii.Buuuun.De ce mi-as pune pile? Ca sa fiu o proasta, mai proasta ca ei, sa nu invat nimic si sa ajung un mare nimic in viata. Ce rost ar avea pilele? Macar ei gandesc logic? In fine.Sincer va spun ca m-am saturat de ei, parca ar fi niste animale care nu se inteleg decat intre ei.Nu sunt asa toti, dar in clasa sunt 19 baieti si e cam greu sa rezisti.Vi se intampla si voua chestii de-astea? Ce as putea face ca sa nu se mai comporte ca in jungla? Cum sa-i abordez? Multumesc mult de tot ca ati citit si sper sa imi dati sfaturi.Mari.

Răspuns Câştigător
| Kitty a răspuns:

Asemenea "specimene" poti intalni oriunde, numai ca trebuie sa stii cum sa te comporti cu ei in aceste situatii. Din ce spui tu este clar ca sunt total lipsiti de educatie si respect si pentru ei conteaza doar propria persoana, asa ca ai grija ce le spui, nu le mai da tema, nu esti obligata, iar tu nu muncesti pentru toti prostii. Daca nu le convine ceva lasa-i in pace, pana la urma care e problema lor?(ma refer aici la faptul ca ai zis ca iti zic ca ai avea pile). Probabil ca nu mai am si ei pe cine sa streseze, de cine sa-si bata jos si nu-i lasa sa faca asta. Observ din modul cum ai relatat totul ca esti o eleva buna, care stie ce vrea de la viata sa si care poate ajunge departe asa ca nu lasa niste dobitoci sa-ti strice buna dispozitie si tot ce tine de asta. Daca iti fac semne pe la spate nu ii baga in seama, sunt niste... sa nu mai spun cum, care efectiv nu au ce face si nu o sa ajunga nimic in viata, dar nu te mai preocupa de viata altora. Ei sunt ei, tu esti tu si gata, fiecare cu viata lui.

11 răspunsuri:
| marrr explică:

Exista cativa baieti care chiar sunt de treaba si nu comenteaza, nu se baga in nimic. Unul din cei care ma place imi ia apararea insa si el rade la unele "glume", asa cum le considera ei. Apropo, nu spun ca vin dintr-o familie cu renume, doar o familie simplabig grin dar unita

| gigiro a răspuns:

Baietii la varsta asta, sunt asa nesuferiti, iau totul in ras ...pana le pica cu tronc o fata. Din cate vad eu, tu esti isteata, inteligenta si probabil ca vii dintr-o faamilie buna, cu bani, cu renume. Simt ca nu prea pot ajunge la nasucul tau si ca o arma de autoaparare sa zicem asa, se comporta necivilizat. In general, cei care fac mai mare circ, sunt si cei care simt ca nu au sanse la tine. In general, trebuie sa nu le dai atentie, sau daca ai facut ceva pentru ei, adu-le aminte. Cand vin a doua oara la tine cu vreo problema, spune-le ca nu poti si nici nu vrei, ca te-ai saturat sa-i ajuti si ei sa-ti rasplateasca efortul cu vorbe urate. Dar, in clasa ta chiar nu exista unul, macar unul care sa ia atitudine? Daca cumva exista un astfel de tip, s-ar putea sa nu aibe curajul, de teama sa nu rada ceilalti de el. Acest baiat, daca exista, s-ar putea sa te placa.

| Marii a răspuns:

Si eu aveam genul asta de baieti in generala, m-au poreclit pana si satanista pentru ca ascultam punk si rock, si nu manele ca toti "smecherii", dar cand ii ajutam, vai ce draguta deveneam in ochii lor. Mai tarziu am invatat sa nu-i mai ajut deloc si asa nici ei nu ma mai bagau in seama. La varsta asta sunt inca niste copii, se maturizeaza mult prea greu. Eu zic sa-i ignori. happy

Janina
| Janina a răspuns:

Mi s-a intamplat in liceu si i-am ignorat...nu ii vezi nu ii auzi, nici la bune nici la rele.
Nu le dai teme, nu saluti, nu zambesti, nu ii vezi, nu scitezi nimic cand se iau de tine, iti gasesti altceva de facut, pleci, sau vorbesti cu o alta colega... orice numai nu le da importanta...in timp nu mai mult de o luna asa se plictisesc si isi cauta o alta metoda de a se distra.
Daca nu merge asa, fai o vizita la director... ce vorbesti tu acolo prin regulamentul majoritatilor unitatilor scolare e secret deci...conducerea ii va pune la punct, iar ei nu vor sti cine i-a dat in gat.

| diana a răspuns:

Salut!kiss
In primul rand nu-i mai ajuta.Adica ei isi bat joc de tine si tu ii ajuti?
Nu-i aborda in nici un fel.Cand te jignesc tu nu baga in seama.Si mai bine ar fi sa razi cand un,, destept" face misto de tine. Daca vad ca nu esti afectata deloc nu cred ca vor mai continua.Si mie mi s-a intamplat.Era un baiat care tot ma jignea.Cand facea chestia asta treceam pe langa el ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.Si m-a lasat in pace.Incearca sa iti faci 1-2 prietene bune.Vei trece mai usor peste astakiss. Sau ai putea vorbi cu doamna diriginta.

| Anduciu a răspuns:

Mda...Stiu cum e sa fie multi baieti intr-o clasa(la mine sunt 18 baieti si 10 fete). Nu are rost sa incerci sa vorbesti cu ei, sa le spui sa se schimbe.Nu-i mai ajuta, vorbeste-le in doi peri. Daca poti, uite-te in ochii lor cu o privire...taioasa.Eu nu le dau baietilor sa copieze teme, ii ajut doar cu vreo explicatie si se poarta frumos cu mine.Incearca sa le castigi respectul.
Succeshappy

| BiaJ a răspuns:

Salut!
In primul rand, sunt niste nesimtiti...Si eu patesc la fel cu niste colegi, desi sunt in clasa a 10-a si inca nu s-au maturizat macar putin,. Eu zic ca aceasta treaba trebuie sa fie rezolvata de diriginte in primul rand, dar si de tine.sad sincer imi pare rau ca o duci astfel. iar la faza cu nota, eu daca iau o nota mare,(in general iaubig grin)gata! sunt "tocilara" aceste chestii nu trebuie bagate in seama, desi uneori chiar doaresad
Sper ca am ajutat cu cevahappy multa bafta in continuare:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pey sunt la putere, 19 băiați într-o clasa e ceva.Si în plus e tipic vârstei. Sunt pusti de 13-14 ani care acum scot și ei nasu în viata și na se cred mari și tari dacă au un comportament "de cartier" când colo ei nu știu cei ala bala.
Ignora-i. Daca tu le dai importanta și le atati ca te doare comportamentul lor mai rău o sa facă. Asa ca ignora-i. Si dacă ești fata deșteaptă da-le câte o replica care sa ii usture când zic câte ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasol.si eu fac baza de una, dar aia chiar merita... face multe faze de tot rahatu` si i-am facut multe si cu profesorii si faze in general.pana s`a mutat din clasarolling on the floor

| anutzyk98 a răspuns:

De obicei cand ceri sfatul cuiva iti spune ca nu trebuie sa-i bagi in seama dar stiu ca e foarte greu pentru ca la ce jigniri folosesc ei parca ar fi mari(cine stie ce). In fine.Iti dai seama ca nici parintii nu poti sa-i chemi la scoala pentru ca ar crede ca esti o tocilara sau orice alceva ar fi in mintea lor de papagali.Totusi vezi ce nu le convine lor si fa-i sa sufere. Adica se cred mari isteti si mari smekeri(prosti)...invidia se vede nu au nimic mai deosebit fata de tine.Bine, poate nu trebuie sa-mi dau asa repede cu parerea da imi pari o fata destul de de treaba si daca vrei sa mai dezbatem mai mult subiectul id meu zacefron_love2009... te astept

| eugen111222 a răspuns:

Pai in primul rand apeleaza la diriginte si/sau director.Insa incearca sa nu le mai dai atentie si sa nu le mai raspunzi provocarilor.Astfel se vor plictisi sa mai rada de tine.Succes!