| FakeSmiley a întrebat:

Am si eu nevoie de o parere. Tin sa mentionez pentru cei ce comenteaza aiurea ca mai bine sa nu raspunda si sa pastreze pentru ei.
Deci sa incepem cu inceputul. Eu sunt o fire mai timida, si nu foarte sociabila, adica eu nu sunt in stare sa gasesc un subiect de vorba si parca imi e frica sa zic ceva ca sa nu ma fac de ras ( cel putin asta gandesc eu ), sunt si o fire mai calma tin sa spun ca nu sunt chiar asa adepta grupurilor mari.Am o relatie de un an. Anul asta a fost unul foarte greu pentru mine fiindca am fost cu bacul. Prietenul meu e genul sa se distreze sa stea afara cu prietenii. Daca anul asta am fost cu bacul nu am putut sa merg cu el la ziua prietenilor lui ( se nimerea sa am meditatii urmatoarea zi, si nu mi-am permis sa pierd timpul aiurea. ), si mai ales ca nici pe afara nu am prea iesit. Acum ca astept rezultatele peste o saptamana o sa fie iarasi ziua cuiva, si nu ma deranjeaza sa merg cu el. dar el si prietenii lui fiind mai de " cartier" sa zicem, e nu's genul asta, si nu stiu cum sa fac sa ma integrez cu prietenii lui. El imi spune ca mai sunt si niste fete. O fata care am vazut-o o data... dar nu am prea vorbit cu ea din simplul si prostescul motiv ca imi e frica sa zic ceva si nu stiu ce. Am aceasta problema cu toate persoanele noi. Imi place sa imi fac prieteni, dar cand e vorba sa port o discutie mai ales fata in fata ma " pierd ", sau poate e si faptul ca nu prea am stat in preajma grupurilor de genul, ma simt in plus mai ales ca toti se cunosc vorbesc iar eu neputand sa ma bag in seama sa ma integrez nu ma simt absolut deloc bine.
Ce as putea face ca sa nu mai fiu chiar asa de " antisociabila " si sa ma simt si eu bine la acea zi, si in general? Imi doresc sa ma schimb, vreau sa fiu mai sociabila.
Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca asa esti tu de fel nu ai ce face pur simplu asa esti, sa te accepte asa cum esti

| Drimmero a răspuns:

Comunicare, comunicare si iarasi comunicare. Asta este reteta iesirii tale din paralela ''lume sociabila/ antisocializare''. Daca tot spui ca iti place sa-ti faci prieteni, ai un avantaj si o sansa spre lumea comunicarii!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iubito, pastile minune sau descantece nu exista. TPU este un mijloc bun ca ai pus intrebarea dar de aici poti primi doar o directie catre solutie nu solutia in sine. Ca sa nu-ti faci iluzii. Ca sa prinzi curaj hai sa zicem ca principalul factor care te poate ajuta si pe care trebuie sa-l inserezi este sa zambesti. Omul care zambeste este frumos, atragator si transmite ca nu are nimic cu nimeni in plan negativ si se simte el insusi mai bine. Modul tau de a fi nu dateaza de ieri ca sa-l poti schimba intr-o zi. In biblioteci si pe net gasesti materiale de dezvoltare personala, stima de sine, limbajul corpului. Studiate pe indelete si puse in practica in pasi mici incepi sa prinzi incredere in tine si a te schimba intr-un om mai valoros. Ce nu stii si trebuie sa afli este ca toti suntem capabili de mult mai mult decat suntem constienti, limitarile nu ti le pune nimeni decat tu. Nu esti singura in postura asta, nici nu cred ca esti chiar asa timida. Se pare ca esti studioasa, ai dat prioritate unui interes corect catre scoala pentru ca e investitia de baza care trebuie s-o faci. Ca sa traiesti ok vei descoperi ca viata mai are si alte valente si cu siguranta esti in stare sa-ti faci prieteni si sa iti dezvolti prin ei cunostintele, sa vezi ce interese sunt intr-un anume grup, sa te documentezi pentru cultura ta ca sa poti participa. Oriunde te duci trebuie sa stii ca nu te taie nimeni, nu asteapta nimeni de la tine ceva nemaintalnit, la toti le place sa fie si ascultati nu doar sa le spui tu ceva. Daca nu stii ce sa pui pune intrebari, aratate interesata, respecta dar nu obedient pentru ca suntem egali, fa un mic compliment - la fete despre rochie si ruj, la baieti ca sunt interesanti / destepti ( fara tenta de altceva ). Daca nu ai trac si te simti in largul tau iti vin vorbele de la sine. Usor te pui pe roate iti spun eu. Evident ca vei evalua intai locul si pe cei care te inconjoara ca sa te simti in siguranta. Daca simti ca ceva nu e ok, sau nu-i de tine nu te tine nimeni cu forta ( banui ). Cauta si citeste ce ti-am zis. Citeste si beletristica, citate, cugetari, despre un hoby, iti vor dezvolta limbajul, plaja de subiecte. Eu am incredere in tine.

| Divy a răspuns:

Pot să citești orice, acțiunea contează adică fapta.
Ai nevoie de cineva sau ceva pentru a înlătura fobia socială, care probabil a fost ca urmare a unor experiențe neplăcute din trecut.
Începe cu un salut și o privire în ochii celuilalt încercând să zâmbești nimic mai mult.
Abordează doar persoane de care ești sigură că nu te pot răni emoțional.
Oferă ajutor și implică-te, nu te retrage și nu căuta scuze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa scapi de timiditate si de frica permanenta de a te face de cacao! happy
Cu cat vei capata mai multa incredere in tine, in fortele proprii, cu atat vei scapa de timiditate mai repede si vei fi mai sociabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea pe parcursul discuțiilor lor să fii atentă și să profiți când ți se cere opinia.
La fel și cu persoanele din jurul tău. Dacă o tipă sau un prieten de-al lui te întreabă ceva, fii activă în discuție

| blaxy a răspuns:

Ar trebui sa te incadrezi cat mai repede in gasca lui..mai tarziu o sa iti fie inca mai greu si mai oarecum sa iesi. oricum prietenii lui ar trebui sa fie si prietenii tai..si e mai si bine pentru tine..chiar daca vriodata o sa mearga el undeva fara tine, o sa stii unde, cu cine, si ce reprezinta.pur si simplu mergi cu el..nu e neaparat sa vb din prima sau sa te pui in evidenta.
e destul sa mergi de cateva ori cu el si o sa iti fie din ce in ce mai usor sa comunici si sa intri in discutie...
nu trebuie sa depui anumite eforturi, sau sa te schimbi pe tine in anumit fel.pur si simplu iesi mai des cu el si cu prietenii lui si atat.

| Tyby148 a răspuns:

"Dezvolta-ti abilitatile de comunicare - Idei simple pentru prezentari de succes"-Roz Townsend (cauta in PDF si citeste asta incearca macar dupa ce cisteti 5 pagini nu te poti opri pana la sfarsit )

| FakeSmiley explică (pentru Tyby148):

Am cautat in PDF si nu am gasit nimic. sad gasesc doar sa cumpar.

| Tyby148 a răspuns (pentru FakeSmiley):

Https://www.scribd.com/doc/51698975/SOCIALIZAREA (incearca cu asta dar nu sunt foarte sigur ca iti va fi de folos) cumpara acea carte merita pentru 15 lei sa poti iesii din umbra.

| lordvoldemort55 a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa fii mult mai curajoasa. Incearca sa crezi ca tu nu ai nicio frica, iar in momentul in care te intalnesti cu persoane noi, incearca sa discuti cu ele, deoarece te vei elibera de frica de a discuta cu persoane noi. Incearca sa iti gasesti un set de valori comune, si subiecte cunoscute de ambii indivizi. Frica ta, exista doar in capul tau, iar in momentul in care treci peste ea facand lucrul de care iti era frica, vei realiza ca totul a fost doar o iluzie, pe care ti-ai creat-o fara macar sa constientizezi. Aceasta frica, probabil a aparut inca din copilarie, deoarece in copilarie toate lucrurile raman lipite de noi si ne formeaza caracterul, si cred ca ti-ai format-o din motivul ca poate nu erai bagata in seama atunci cand incercai sa-ti faci prieteni, sau nu te asculta nimeni atunci cand aveai ceva de spus si probabil te interiorizai si de aici a luat nastere frica de a fi sociabil si de a discuta. Rezolvarea nu se deghizeaza in sfatul meu, ea exista in tine, iar eu prin acest sfat iti pot oferi o cale de a gasi rezolvarea. Poate nu este cea mai buna cale, tu alegi (mentaliatatile difera). Incearca sa fii o persoana populara, deoarece, in momentul in care intalnesti persoane noi si discuti cu ele, te vor percepe altfel, iar parerea lor asupra ta va fi total diferita, dar daca nu vei socializa, cel mai probabil nu vei fi bagata in seama, poate de cateva persoane, dar pe perioada scurta cu un dialog alcatuit din cateva replici. Frica ta iti construieste impresia ca oamenii au o parere negativa despre tine, dar acest lucru se intampla doar in capul tau. In concluzie, invinge-ti teama prin a face lucrul de care iti e frica, si frica va disparea. Este un lucru bun, daca vrei sa te schimbi, deoarece in momentul in care te schimbi ca persoana, impresia ta despre lume, oameni in general va fi diferita. Sper c-am reusit sa te ajut. Poate ca nu e cel mai bun raspuns, dar am incercat sa te ajut atat cat am putut. happy