| sorynna29 a întrebat:

am si eu o problema(in special pentru fete). stiti cumva ce ce m-as putea spala pe cap pentru a nu se mai ingrasa asa tare?straight face gen sa il aspresc cumva.
mentionez ca fac baie pe cap zilnic, pentru ca se ingrasa fooarte repede! funda

Răspuns Câştigător
| MarieRova a răspuns:

Buna Sorina!
Presupun ca esti in perioda pubertatii (11-18 ani).
In aceasta perioada a pubertatii unele persoane sunt afectate mai mult, altele mai putin.De exemplu unora le apare acneea,dereglari hormonale si cel mai des ingrasarea parului ce se datoreaza nivelului de sebum ridicat.
Imi pare rau sa iti spun dar cea ce faci tu e o mare prostie,o sa iti distrugi podoaba capilara daca te speli zilnic,din contra ti se va ingrasa si mai mult.
Eu iti recomand spalarea parului de ori pe saptamana folosind un sampon medicinal anti-ingrasare,poti sa te dai si cu galbenus de oua sau ulei de masline daca doresti.
Problema ta nu are cum sa dispara,doar o poti ameliora, fii linistita in timp va trece!
Multa bafta, puup :*

3 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Bună!
Aspritul nu are legătură cu îngrăşarea părului şi nu este nevoie să îl ''aspreşti'' ca să nu se mai îngraşe.Nu este indicat să faci baie pe cap zilnic pentru că ''deteriorezi'' fluora scalpului şi nu faci decât să îl îngraşi şi mai tare.
Cel mai bine este să te speli la 3 zile, hai să zic 2 în cazul în care eşti supusă intens traficului, prafului, etc. Evită sampoanele 2 in 1 şi alege mai bine Clear sau Pantene.Acum depinde şi de tipul de păr.
Dacă foloseşti balsam NU te da niciodată la rădăcină ci doar la vârfuri pentru că balsamul îngraşa groaznic.
Evită produsele de păr în exces gen spumă,fixativ, etc. Încearcă să îţi prinzi măcar din când în când părul ca să eviţi contactul acestuia cu medii neprielnice(praf, poluare).
http://www.noifetele.ro/beauty/hair.php
Baftă!

| lovesunshine a răspuns:

Hei! Eu spun ca nu e bine sa te speli de 2-3 ori pe saptamana pentru ca o sa iti degradeze parul.Plus ca iti i-a mai mult din vitamine.Deci.si eu am aceeasi problema, sau mai bine zis aveam.Acum folosesc un ampon si un balsam de la Gerovital.Sunt anti secretie de sebumm. Succes!

| lalytzza a răspuns (pentru lovesunshine):

Incearca sampon de arbore de ceai si menta, sau incearca un tratament leave-in regenerator pentru parul gras lipsit de volum, sau ulei de par (de la planet spa)...sau o masca pentru par cuextract de floare de lotus. fundita big grin!