| Ivannaa a întrebat:

am un exercitiu la matematica si nu il pot intelege, m-as bucura daca m-ati putea ajuta :*
"Intr-un bloc sunt 32 de apartamente care au in total 84 de camere. Stiind ca unele apartamenteau 2 camere, altele 3 camere, stabiliti cate apartamente de fiecare fel sunt."

Răspuns Câştigător
| AyliN98 a răspuns:

Este foarta usoara, o poti face cu sistem!
x=numarul apartamentelor cu 2 camere
y=numarul apartamentelor cu 3 camere
Obtinem sistemul:
2x+3y=84
x +y=32 / (-2), adica o inmultesti cu - 2
si vine 2x+3y=84
-2x-2y=-64, 2x cu -2x se anuleaza si ramane y= 20. Aflandu-l pe y poti sa il afli pe x din calculul x+y=32, unde y =20, x+20=32, x=32-20, x=12
Raspuns:-12 apartamente cu 2 camere
-20 apartamente cu 3 camere

| Ivannaa explică (pentru AyliN98):

Multumesc frumos :*

2 răspunsuri:
| DaRcKcOry a răspuns:

84 :2=42 big grin(aproximativ)