| DenisaDenisa3 a întrebat:

Anul acesta trec in clasa a8-a apoi la liceu.Totusi inca nu m-am hotarat pe ce profil sa merg mai departe.Imi puteti spune ce profile sunt, care sunt avantajele si ce meserii as putea practica dupa terminarea liceului (dupa ce fac o facultate bineinteles)? Fara raspunsuri la batjocura va rog. Dau funda.

2 răspunsuri:
| Andreeac33 a răspuns:

Cele mai cunoscute si bune profile sunt filologie(dai teza la latina, romana, engleza, istorie/geografie), stiinte ale naturii(dai teza la mate, romana, bio/chimie/fizica, din ultimele 3 trebuie sa alegi 2) si mate info(dai teza la info, mate, romana, bio/fizica/chimie-alegi 1).De la filologi poti merge la drept spre exemplu, de la stiinte la medicina si de la mate-info, la ceva in IT, calculatoare, informatica.Bine-nteles ca cei care merg la sectii de real(stiinte si mate info) au un viitor mai asigurat.

| ObsessedReader a răspuns:

Păi, alegerea profilului se face în general în funcție de materiile la care ești bună.
Am auzit că dacă te duci la un profil gen mate-info și dai bacul la mate, poți să faci mai multe chestii pe viitor decât dacă te duci la un profil uman.