| Iulia12345678949ryey9e a întrebat:

As vrea sa scriu si eu o carte pe wattpad.O carte de dragoste dar nu am absolut nici o idee despre ce sa scriu.M-ati putea ajuta cu o idee? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scrie-ti viata ta, asa cum este ea, privita pin ochii tai, de copil!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe bune? laughing) Ideea cand scrii o carte e sa ai o idee, nu scrii o carte ca asa te plictisesti tu azi

| Iulia12345678949ryey9e explică (pentru Adry05):

Draga mea voiam o idee pe care sa ma bazez.Degeaba te amuzi aiurea.

| Catrice a răspuns:

Nu ai idei, asta e, renunti.
Dacă nu știi ideea de baza, n-o sa știi nici ce sa scrii mai departe, cum sa creezi povestea.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu ai nici o idee atunci renunță.
Nu are rost să vrei să scrii o carte dacă nici măcar nu știi cum să începi.

| Plato a răspuns:

Nu e o necesitate sa scrii o carte. O scrii cand ai ceva de spus. Din cauza celor ca tine se sufoca literatura cu maculatura. Cand ai o ideea originala si care chiar merita, poti sa scrii.

"Oamenii intelepti vorbesc pentru ca au ceva ce trebuie spus, cei prosti pentru ca trebuie sa spuna ceva." - Platon

| Iulia12345678949ryey9e explică (pentru Plato):

Din cauza celor ca mine? Ma cunosti cumva? Vezi-ti de bucatica ta.Invata ce inseamna om prost si apoi poti veni sa ii judeci pe altii!

| Iulia12345678949ryey9e explică (pentru Plato):

Nu ma cunosti absolut deloc dar ma faci proasta aiurea.Iti repet ma cunosti? Eu nu mi-as permite sa te fac prost daca nici macar nu te cunosc.
Vezi ca se spune ca daca judeci pe cineva nu il definesti pe acel om ci te definesti fix pe tine.
Am vrut doar o idee pe care sa ma bazez asa ca daca nu intelegi degeaba comentezi.

| Plato a răspuns (pentru Iulia12345678949ryey9e):

Faptul ca te ofensezi atat de usor e un alt motiv pentru care, in acest moment, nu poti sa fii creator de continut. In momentul in care creezi, vor fi multi oameni care te vor face in multe feluri, care-ti vor spune ca esti naspa, sa te lasi, ca esti proasta etc. Daca tu te ofensezi pentru fiecare, innebunesti.

Ideea nu era sa te fac proasta, dar asa e citatul lui Platon, n-am vrut sa-l schimb. Ideea e sa vorbesti doar cand ai ceva de spus, nu pentru ai doar chef sa spui ceva.

Sincer, eu te-as sustine sa scrii, sa creezi, dar nu asa, nu maculatura. Chiar m-as bucura s-o faci si sa si reusesti sa faci ceva frumos, dar nu cerand idei, ca nu asa face un autor.