| Kriss_Kristina_2002 a întrebat:

Vreau sa fac o poveste pe wattpad.O poveste care sa fie asa mai funny si crazy si sa aiba multa drama si chestii de genul asta.
Dar nu stiu despre ce sa scriu mai exact, sau cum sa incep.
Ma poate ajuta cineva?

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Daca nu stii despre ce sa scrii atunci mai bine nu o faci.
Eu am incercat mai demult sa scriu o poveste de vreo 25 de pagini. Ideile erau bune dar exprimarea era ca naiba.

Ca sa faci o opera pe care altii s-o citeasca atunci nu ai nevoie numai de idei... Trebuie sa stii cum sa imbini acele idei, cum sa te exprimi ca din acele idei sa iasa ceva cu adevarat impresionant.

Daca vrei totusi sa o faci din distractie atunci citeste intai niste carti cu povesti "funny si crazy" si inspira-te de acolo. Nu este ca si cum nu sunt permise cliseele.

Totusi, eu ti-as recomanda sa iti faci un plan de idei si sa stii clar care este inceputul si deznodamantul povestii si sa ai si o idee despre continut.

Degeaba ai un inceput si o actiunea daca nu ai idee cum sa o finalizezi.

Succes!

| Kriss_Kristina_2002 explică (pentru RainmakerX):

Ms.
Si de fapt stiu despre ce sa fie povestea.Am nevoie doar de o idee pentru inceput.

| RainmakerX a răspuns (pentru Kriss_Kristina_2002):

Poti incerca sa intrebi profesoara pe care o ai la clasa sau o fosta profesoara. Alta varianta ar fi sa intrebi o biblotecara... in orasul meu bibliotecarele sunt destul de in varsta si se bucura cand le intreaba tinerii cate ceva.

Cine stie, poate primesti un sfat de la cineva care chiar a citit mult la viata lui.

| peperonies a răspuns:

Si eu vreau sa imi vina bani acasa fara sa muncesc. ma poate ajuta cineva?

pai si cum facem tu vii cu idea ca vrei sa scrii o carte si eu ti-o scriu nu? dupa tu o iei o publici si zici ca e a ta.

cum adica vrei sa scrii o carte dar nu ai idei. cum ti-a venit sa scrii o carte daca nu stii despre ce sa scrii?

| Kriss_Kristina_2002 explică (pentru peperonies):

Bai frate eu nu am zis sa scrii tu povestea si apoi eu sa o public.
Plus ca am cerut ajutor nu sa-mi tii tu morala, da?
Si teoretic stiu despre ce sa fie povestea dar am nevoie de cateva idei pentru mici scene de actiune ca sa zic asa.Nu am nevoie de o poveste sau de un capitol intreg.

| peperonies a răspuns (pentru Kriss_Kristina_2002):

Pai si scrie ce ai de scris, si dupa arata-ne ce ai scris si unde te-ai blocat si de acolo putem sa te ajutam.