| Ariamnaa a întrebat:

Buna! As vrea sa va spun voua tot ce am pe inima, oricum nu am cui sa îi spun. Nu pot sincer sa îi spun mamei. Nu vreau sa umplu lumea cu negativismul meu. Am 13 ani si sunt foarte trista, simt ca nu am ce face cu viata mea. Ma gandesc sa ma tai cu lama pe maini fiindca nu ma mai suport. Sau chiar sa ma omor. Plang din cauza mea si geloziei mele. Mai nou îmi place de un baiat cu care fac pregatire la romana (ma refer ca suntem în aceeasi grupa) si vad ca urmareste fete pe insta, pe mine nu ma urmareste si nici nu s-a uitat la vreun story de al meu. Si mai urmareste si fete. Din cauza asta devin închisa îmi vreau moarte etc. Stiu ca sunt penibila si penibila e putin spus. Sunt ca un labirint greu de facut si de înteles. Am început sa cred ca sunt o proasta, o urata chiar daca unii spun ca sunt frumoasa si desteapta. Sincer în orice moment mi-as vrea moartea daca as avea sansa de a muri fara durere as vrea asta. M-am saturat, nu am ce face cu viata mea. Parintii spun ca la varsta mea trebuie sa ma preocupe doar scoala. Mie nu îmi sta gandul al scoala. La scoala am prin clasa numai relatii. Eu singura normal. Nimeni nu m-as boci daca as muri. Stau ca o mare fraiera si sufar. Da, scoala îmi provoaca esecuri, prieteni falsi, oameni care au numai de lucruri bune parte eu pauza. Vreau si eu sa fiu si eu mai fericita. Nu pot ca toata ziua numai trista stau. Plang gandindu-ma ca da, baiatul pe care îl plac sigur nu cred ca ma place. Fiindca nici macar nu îmi da mesaje din cand în cand. Cand îi scriu vede mesajele dupa 1 ora 2. Si poate raspunde daca are chef, mai are un pic sa spuna hai lasa-ma în pace. Prieteni nu prea am. Dar sa zicem ca e ok la capitolul prieteni adica 5 prieteni am si eu. În fine am scris aici un roman dar chiar nu are lumea timp de mine. Eu daca vad un mesaj imediat raspund la el. Nu înteleg de ce sunt asa negativista sad Evident ca am avut ganduri sa ma apuc de fumat sau de baut sau sa îmi tai venele. Pfuu... Nu stiu chiar sunt o persoana proasta. Baiaul ala nu cred ca ma place. Eu sunt visatoare. Fraiera proasta etc.

Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Salut! Am citit tot ce ai scris(de doua ori) Uite, eu cred ca un băiat care nu își da seama cât de valoroasa și speciala ești, nu îți merita atenția. Când va veni vremea(va veni, doar trebuie sa ai răbdare) vei cunoaște pe cineva care știe s ate aprecieze.
De ce vrei aprobarea celor din jur, pentru ceea ce ești tu de fapt? Fiecare e special, unic, nimeni nu e urat, prost... Trebuie sa îți mărești încrederea în tine, sa lucrezi la tine, sa crești(moral, spiritual, psihic, etc). Trebuie sa devii cea mai buna versiune a ta.
Tăiatul pe mâini îți va provoca durere, iti va lăsa răni, poate permanente. La fel și cu sinuciderea, sau dorirea morții. Știu ca în momentul asta ți se pare ca problemele tale sunt mari. Da, recunosc, pentru un om de vârsta ta, chiar sunt. Și eu când eram mai micuța, tot asa eram. Tot așteptam să mă placa x și y. Incercam sa mama integrez unde nu îmi era locul, doar pentru a fi apreciata de cei cool, cu mulți prieteni. Mai bine mai putini, chiar unul, dar bun. Care nu te lasă la greu.
Mie în general nu îmi plac băieții care urmăresc foarte multe fete, le dau inimioare(sau ce mai este acum pe social media). Mi se par superficiali. Oricum, cam tot ce e pe social media e fake. Deci te hrănești doar cu ceea ce vrei sa pari, sau sa para ceilalți.
Sfatul meu e sa încerci sa te detașezi de băiatul asta, și sa faci ceva ce îți place, du-te la cursuri de dans/inot/sport, citește, ieși în natura... Perioada în care ești este pentru a te dezvolta, pentru a creste. Nu îți irosi timpul cu cineva care nu merita, care nu TE merita.
Succes!

| Ariamnaa explică (pentru Smolbean):

Mersii mult am sa tin cont de parerile tale!

| BaphospartanuWK a răspuns (pentru Smolbean):

Nerf miner

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca trebuie sa intelegi foarte serios ca baietii nu sunt papusi si nu pot fii manipulati sau influentati sa ne placa, asa cum faci cu papusile. Oamneii au preferinte proprii, iar "placutul" asta nu tine de noi sa-i influentam sau convingem, daca ei nu ne plac, sau nu ne vor de prietena, iubita sau macar in cercul lor de prieteni.

Nu-i nimic de facut in acest caz, doar sa-ti focusezi atentia pe ceva ce merita cu adevarat si este importanta in viata ta, adica CARTEA si invatatul, mai ales ca te asteapta un examen important, ca sa ajungi la un liceu bun.

Eu cred ca tu ai putea vorbi cu mama ta, ca-i timpul sa deveniti prietene bune, sa discutati despre baieti, dar si despre probleme intime precum: menstruala, protectia, igiena, sexul, samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc totusi sa discuti cu un psiholog la scoala, sau sa suni la Telefonul Copilului 116 111 care este gratis.

http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii atentă un pic la respirația ta.
Știi de când respiri? De când te-ai născut. Tot de atunci îți bate și inima. De ce bat inima ta? Fiindcă ești plină de viață. Iar viața din tine este valoroasă. Astfel, ești o persoană foarte valoroasă.

| Nirvanaaa a răspuns:

Chill. O sa vezi ca peste 5 ani toate astea nu mai contează.
Vrei sa iti iei viața sau sa o distrugi pentru un tip? Nu merita.
E prima iubire probabil, e mai greu, dar gândește-te ca vei mai avea inima frântă de-a lungul acestei vieți. Chestiile astea întăresc omul. Caută o preocupare sa uiți, axează-te pe școală. Învață pentru română, ieși cu prietenii tai, stai cu familia și lasă-l pe el. Uneori e bine ca ce ne dorim sa nu se întâmple. Numai ca noi nu înțelegem asta pe moment.
Axeaza-te pe tine ca om si nu iti raporta valoarea la un băiat.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| gogugogugogu a răspuns:

Capul sus si nu te mai gandi la sinucidere, baieti vei mai gasi prin viata, scoala are prioritate acum. Nu alerga dupa atentia baietilor, daca este e bine daca nu atunci lasa-i si mergi mai departe, sa nu-ti treaca prin cap sa folosesti sexul ca sa le atragi atentia. Intr-o zi va fi bine.

| Emma24dsxd a răspuns:

Asa ganduri ai tu la 13 ani? colegii tai au relatii la 13 ani? Daca iti place de el si nu te place asta nu e capat de lume esti inca boboc ai rabdare vei cunoaste baieti mai frumosi si care te apreciaza pentru ca esti o persoana buna, asteapta cu timpul peste 1 an 2 3 ca te v-a cauta el pe tine.Si incearca sa ti vezi de viata bucura te de anii astia pentru ca o sa cresti si apar alte probleme mai mari, griji ..Iesi cu prietenii fa ce iti place lasa gandurile rele