| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Care sunt facultățile cu care poți face ceva pe viitor?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poli, medicina, drept, daca ai vrea sa fie ceva sigur si te referi strict la un job dupa ce ai termina o astfel de facultate, cu sanse mai mari decat la altele.

Daca te referi si la a face ceva, chiar si cu sanse mici... ar fi orice, atat timp cat inteligenta predomina si stii cum sa iti aranjezi lucrurile astfel incat sa fie bine.

Desi presupun ca la prima varianta te-ai referit.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru DoarBogdan):

Eu vreau sa dau la drept, însă nu știu ce sa fac după... dar răspunsul tău m-a motivat oarecum și îți mulțumesc!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Ca sfat in urmarea unei cariere... ar trebui sa te gandesti mai mult la ceea ce poti tu sa faci. De ce esti in stare? Ce crezi ca poti sa faci? Urmeaza o oportunitate, unde ai posibilitatea sa mergi si ce ai posibilitatea sa faci. Dupa, poti sa te dezvolti cum vrei tu pe acel plan. Daca te faci un inginer (cazul meu de exemplu) nu inseamna ca trebuie sa faci numai asta, poti la fel de bine sa te ocupi de orice altceva vrei tu sa faci, poti sa lasi si asta si sa te ocupi de altceva. Dar pentru inceput iti trebuie niste bani, ceva de unde sa incepi. Si ce poti sa faci in acest timp. La drept, te vezi mergand mereu dupa anumite cazuri (sau ce mai fac astia de la drept)? Trebuie sa privesti si timpul tau liber, posibilitatea de a pleca cand vrei sa pleci, posibilitatea de a visa. Nu trebuie sa lasi cariera sa stea in calea acestor lucruri.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru DoarBogdan):

Super, mulțumesc!

| Werrich a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Sunt absolvent de Drept, daca ai intrebari poate te pot ajuta.

| Werrich a răspuns (pentru DoarBogdan):

Absolventii de Drept nu e necesar sa fie avocati, pot lucra in multe alte domenii big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Werrich):

Da, de asta am pus in paranteza chestia cu facutul. Cine stie ce mai invart ei pe acolo laughing

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Werrich):

Îmi poți da un exemplu? As vrea consilier juridic, dar nu știu cât se câștigă și ce presupune astfel de meserie.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Werrich):

Ah, ce bine. As vrea sa știu din ce se da admitere, cât e de grea facultatea și ce presupune sa fii consilier juridic

| Werrich a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Dap, consilierul juridic lucreaza in cadrul unei firme/ ONG/ institutii de stat (Primarie, prefectura etc.) si se ocupa de partea juridica precum consultanta juridica, verificarea de achizitii, reprezinta firma in instanta, se ocupa de documentele privind raportul dintre angajator si salariati, verifică legalitatea actelor cu caracter juridic şi administrative trimise spre avizare; Informează conducerea şi compartimentele interesate cu privire la apariţiile şi modificările legislative aplicabile domeniului de activitate al instituţiei; reprezintă în instanţele judecătoreşti de toate gradele instituţia şi Directorul acesteia, pe bază de delegaţie;
• Întocmeşte şi avizează contractele, convenţiile şi protocoalele încheiate de către instituţie cu alte persoane fizice sau juridice;
• Avizează sau semnează acte cu caracter juridic, avizul pozitiv sau negativ, precum şi semnătura sa aplicându-se numai pentru aspectele strict juridice ale documentului; consilierul juridic nu se pronunţă asupra aspectelor economice, tehnice sau de altă natură cuprinse în documentul vizat ori semnat de acesta;

Salariul de debutant este 1400 de lei.

| Werrich a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Admiterea difera de oras, de exemplu la Constanta este admitere pe baza de dosar, dar la Bucuresti este cu examen scris la Romana-gramatica/ Istorie/Economie.
In legatura cu dificultatea pot zice ca este un nivel ridicat de dificultate in ceea ce priveste numarul mare de carti ce trebuie invatate pe sesiune, de obicei in sesiune sunt 6 examene, termenii juridici.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Werrich):

Super răspuns, chiar m-ai ajutat mult pana acum. Eu as vrea la Cluj să merg...

14 răspunsuri:
| Anto3457899 a răspuns:

Poți alege ASE, dacă te pasionează studiile economice și matematica

| Narcisssssss a răspuns:

Cu orice facultate poți face ceva pe viitor, contează să-ți placă și să te dedici în ceea ce faci! A, și chestia că numai cu medicina sau ingineria poți face ceva în viață e o prostie pentru că nu e pentru toata lumea...

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Narcisssssss):

Corect! Mulțumesc pentru sfat! :*