| AlexDrHouse a întrebat:

ce as putea face pentru a deveni actor? am 15 ani,sunt o fire energica,nonconformista,nu sunt timida,imi place sa vorbesc,sa povestesc, sa fac oamenii sa se simta bine si sa ii vad fericiti. eu ma consider o persoana fericita. cred ca meseria asta chiar mi s-ar potrivi. dar pentru inceput ce ar trebui sa fac? unde ar trebui sa merg? nu am pe nimeni cunoscut actor si nu am idee ce ar trebui sa fac. orice parere, sugestie, este bine-venita.
(sunt fata) laughing

9 răspunsuri:
| PowerpuffMe a răspuns:

Pai alexandra, daca nu ai avut tangente cu teatrul pana la varsta asta este cam aiurea, zic sa incerci altceva sad chiar daca asta ti se pare tie momentan ca vai ce frumos ar fi... da e frumos si greu, trebuie sa citesti mult si sa analizezi mult oamenii daca ai inclinatii de genul cred ca ar fi mai bine sa dai la jurnalism thinking

| AlexDrHouse explică (pentru PowerpuffMe):

Chiar crezi ca e prea tarziu? laughing sunt persoane care nu au avut nicio legatura cu teatrul pana la 25 ani si apoi li s-a deschis o portita si au profitat de ea si acum sunt actori, chiar mari actori. nu cred ca timpul e pierdut. eu sunnt foarte increzatoare in mine si sttu ca voi reusi. sunt o fire ambitioasa si imi doresc asta mult. nu e e chestie pe moment, stiu asta. simt ca pentru asta as fi facuta, e greu sa explic. tot ce trebuie sa face e sa fiu remarcata. mai greu sau mai usor, voi reusi intr-un final. happy trebuie doar sa magandesc la un plan de atac laughing

| PowerpuffMe a răspuns (pentru AlexDrHouse):

Pai e super bine daca esti asa de increzatoare happymulta bafta dar te rog... Nu te baga la teatru de revista... o_O

| AlexDrHouse explică (pentru PowerpuffMe):

De ce sa nu ma bag la teatru de revista? laughing

| PowerpuffMe a răspuns (pentru AlexDrHouse):

Adica faci cum vrei tu dar mi se pare oribil... Multa bafta kiss

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Papusa cauta o Scoala populara de Arta in oras sau mai bine afla unde este un cerc de teatru in cadrul unei scoli sau Palatul copiilor.Ia-o incet si din aproape in aproape pana la un Liceu de Arta.

| L4500 a răspuns:

Dragul meu,de mic nu trebuie decat sa-ti descoperi talentul,sau mai bine zis,cei din jurul tau. In primul rand,ar trebui sa nu ai trac (emotii) atunci cand reciti o poezie sau canti in fata altor persoane pe care nu le cunosti. Apoi,ar trebui sa ai o memorie buna pentru a retine rolurile. Si mai mult decat atat,trebuie sa IUBESTI teatrul. In ziua de azi nu este greu sa ajungi actor. Banuiesc ca sti cum au ajuns actori de seriale multi tineri care n-au facut Facultatea de Teatru. Pur si simplu au fost alesi la un casting si au inceput cu roluri mici,au muncit,s-au daruit artei si au castigat.
Cum poti face asta? Poti completa un formular pe internet la Media Pro Buftea sau la ActStart,care ajuta copii,tineri,aspiranti la titlul de actor amator, facandu-le promovare constanta si echitabila, fiind un instrument de legatura intre acestia si regizori, producatori, directori de casting sau agentii.
Trebuie sa fii constient ca vei avea de muncit si asteptat, dar daca vei sti ce vrei si vei persevera, sigur vei castiga.
Nu mai este ca inainte...sa ai facultatea de teatru. Daca esti bun, esti ales.In tmp poti face si facultatea si in acelasi timp sa profesezi.Important este sa ai incredere in tine si sa fii sigur ca aceasta iti doresti.

| L4500 a răspuns:

Dragul meu,de mic nu trebuie decat sa-ti descoperi talentul,sau mai bine zis,cei din jurul tau. In primul rand,ar trebui sa nu ai trac (emotii) atunci cand reciti o poezie sau canti in fata altor persoane pe care nu le cunosti. Apoi,ar trebui sa ai o memorie buna pentru a retine rolurile. Si mai mult decat atat,trebuie sa IUBESTI teatrul. In ziua de azi nu este greu sa ajungi actor. Banuiesc ca sti cum au ajuns actori de seriale multi tineri care n-au facut Facultatea de Teatru. Pur si simplu au fost alesi la un casting si au inceput cu roluri mici,au muncit,s-au daruit artei si au castigat.
Cum poti face asta? Poti completa un formular pe internet la Media Pro Buftea sau la ActStart,care ajuta copii,tineri,aspiranti la titlul de actor amator, facandu-le promovare constanta si echitabila, fiind un instrument de legatura intre acestia si regizori, producatori, directori de casting sau agentii.
Trebuie sa fii constient ca vei avea de muncit si asteptat, dar daca vei sti ce vrei si vei persevera, sigur vei castiga.
Nu mai este ca inainte...sa ai facultatea de teatru. Daca esti bun, esti ales.In tmp poti face si facultatea si in acelasi timp sa profesezi.Important este sa ai incredere in tine si sa fii sigur ca aceasta iti doresti...si multe altele

| AlexDrHouse explică (pentru L4500):

Nu era nevoie sa iti rapesti din timp dand copy and paste.winking. acelasi raspuns a mai fost dat unei intrebari cu aceeasi tema. data viitoare fii mai original/a. creativitatea e foarte importanta in zilele noastre cand nimeni nu se remarca cu ceva nou, toti suntem dispusi doar sa copiem. originalitatea e cheia succesului. pa.pa.