| Christinnnee123 a întrebat:

Ce sa fac ca sa mi se intareasca unghiile?

Răspuns Câştigător
| CherNadya a răspuns:

Buna draga mea! Pentru a intarii unghiile iti recomand urmatorul ritual: foloseste ulei de ricin( il gasesti in farmacii) pe timp de noapte, o data pe saptamana fa-ti acest tratament : scurge o lamaie si tine-ti unghioarele acolo 10-15 minutele, apoi pune putin ulei de masline si tinele 5 minute. Daca ti le rozi de obicei renunta la asta. Poti scapa dandu-ti unghiile cu un lac protector de la plafar care este amar la gust si deci te va impiedica sa le rozi.

4 răspunsuri:
| Yosii a răspuns:

Baga`ti unghiile in uleiwinking

| pietrean a răspuns:

Poti folosi si uleiul,chiar si de floarea soarelui(este mai ieftin si la fel de bun), putin caldut,ca sa tii unghiile in el.Dar, ce te faci,daca in organismul tau,nu este destul calciu,vitamina D, ca sa-l poata retina in oase, unghii, lipsa fierului si siliciului? vitaminele din gaMa B-urilor, sunt iar benefICE.Sunt recomandate,atat pentru unghii,cat si pentru par,ten.
Asa ca,niste analize,nu ar strica,mergand la medicul de familie,pentru o trimitere la un laborator(se face gratuit,daca esti elev,salariat,sau daca parintii sunt incadrati si au contract cu CAS-ul).
De asemeanea, trebuie evitat, spalatul cu detergent de rufe sau cele de bucatarie. Daca poti, foloseste manusi de cauciuc.
Daca in interiorul corpului iti lipseste ceva, degeaba dai pe deasupra si cu "sau de tufa".

| ChristinaGM a răspuns:

Poate ajuta uleiul de masline sau cumpara-ti un intaritor de unghii. happy

| Andrei_Marius_1994 a răspuns:

Poti folosi un lac de unghi. big grin