| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa mi se intareasca unghiile? sunt foarte moi.

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @danutza2492! Băi de ulei de măsline, de 2-3 ori pe săptămână, calde cât suporți în care-ți scufunzi degetele, câte 10-15 minute.
O seară cu zâmbet să ai!

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi bine, dacă le-ai da în fiecare seară cu ulei de ricin. Ar trebui să iei şi un supliment de calciu (Ca), Zn (se găseşte la farmacie). Şi mai există un tratament foarte ieftin, dar şi foarte eficient - umpli un vas cu apa călduţă, dezolvi câteva linguri de sare în ea, şi îţi ţii mâinile în apa sărată 20 min - 1 oră. Unghiile tale se vor întări simţitor, vor deveni mai sănătoase şi vor creşte mult mai repede. Există şi nişte lacuri pentru întărirea unghiilor de la diverse firme (dă o căutare pe google!). Iar zeamă de lămâie albeşte unghiile îngălbenite (poate vei avea nevoie cândva). Succes!

| allepurple a răspuns:

Cumpara-ti un lac intaritor de unghii. Este unul de la Revlon ce poate fi folosit si ca base coat. Si ai grija sa nu iti expui unghiile prea des la apa si sa mananci multe produse cu calciu si fier. Nu le mai da cu oje un timp.

| anna_2197 a răspuns:

Däti'le cu ulei de mäsline în fiecare seara înainte de culcare ca cum ti le'ai da cu lac. Iar dimineata înainte sä iesi din casä te poti da la fel ca seara, dar cu ulei de ricin( îl gäsesti la farmacie, nu e scump).
Uleiul de mäsline e pentru întärirea unghilor si sä nu se crape
Uleiul de ricin e prntru cresterea lor.
Ar fi bine ca în fiecare searä sä le pilezi, asa sti cä nu risti sä ageti în ceva si sä le rupi, si de asemenea se spune cä e bine sä speli ca sä'ti creascä unghiile, am încercat si chiar funchtioneazä bineînteles cu tratamentu de mai sus.

A mai läsat un räspuns asemänätor la o altä întrebare si o fatä a spus cä nu e bine sä'ti pilezi unghiile în fiecare searä zicea cä e ca si cum ti'ai pila piela în ficare serä. Eu consider asta aiurea, pentru cä sä'ti pilezi unghiile nu e ca si cum ti'ai pila pielea,, deci o vorbit aiurea.
Sper cä te'am ajutat, deci Funda?