| BuburuzaZd a întrebat:

Cum sa fac sa mi se intareasca unghiile?

11 răspunsuri:
| princess a răspuns:

Eu stiu ca in loc sa ti le tai mereu sa ti le pilezi de exemplu daca iti cresc si le vrei mai mici nu le taia ci pileazale asa se intaresc!

Răspuns utilizator avertizat
| ShiNee a răspuns:

Cand eram mica ma invatase vara mea sa le dau cu ulei fierbinte. inmoi un penson in ulei si aplici pe unghii. Ai grija ca pensonul se va strica. Si evident nu iti pui uleiul incins pe unghii ca te vor durea si ma indoiesc ca asta face bine. Oricum trucul merge happy. Poti sa iti cumperi si un intaritor de unghii. Si alea dau roade intr-adevar. Cel putin cat le ai pe unghii.

| IasmyAndra a răspuns:

Buna! Da dupa cum s-a spus mai nos ai lipsa de clalciu! Mananca si u mai multe legume; fructe si da-le cu la!:* sper ca te-am ajutat! daca iti ajuta sfatul meu o fundita nu strika! Te-am pupaaat Ceauu!:*

| 3ntzz a răspuns:

Ciment smug

| Diixy a răspuns:

Aplica o data pe saptamana ulei de ricin pe unghi, cu un betisor de urechihappy.

| LarriBia a răspuns:

Poti cumpara un lac de unghii (intaritor ) de la Avon de exemplu, e in aprox. 10 leiwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul de la farmec cu vitamina b5 ajuta mult, e vreo 5 lei. Conteaza foarte mult sa te dai zilnic.

| AlescandraM a răspuns:

Buna, iti poti cumpara de la Flormar, un lac intaritor, costa 10 leii :*, da rezultate foarte bune. Funda?

| JasminJ a răspuns:

Ia 1 ciocan si loveste-le bine laughing glumeam... daca ai unghiile moi inseamna ca ai lipsa de calciu, dar exista un lac de unghii special care le face sa se intareasca. bafta

| GIRLBELIEBER a răspuns:

Unghie se numește o placă cornoasă subțire, care crește pe partea de deasupra a ultimei falange a degetelor de la mâini și de la picioare și acoperă partea de deasupra a capătului degetelor.
[modificare]Părțile unghiilor

Unghiile de la degetele mâinii

Unghiile de la degetele picioarelor

Anatomia unghiei
Unghiile sunt realizate dintr-un material dur de proteine numit cheratină, la fel cum sunt la animale coarnele. La fel ca și părul și dinții, sunt un apendice al pielii.
Ele încep din matrice (rădăcina unghiei), din locul din care încep să crească. După, se arată semiluna (lunula) unghiei, baza ei cea tare.Treptat se face și lama cornoasă, sau patul unghiei, pe care va veni un înveliș subțire și puțin aspru numit cuticulă. După ce degetul este acoperit, margina exterioară a unghiei este moartă, fiind albă.
[modificare]Rosul unghiilor

Rosul unghiilor este o activitate prin care, unii oameni, își mănâncă unghia. Acest fapt este negativ, putând duce la infecții serioase sau umflături urâte. Mulți oameni își rod unghiile, din păcate.[necesită citare]
ca sa-ti intaresti unghiile le ti in ulei de mazline vreo 5-10 minute [a mauzit ca trebuie incalzit] daca nu merge trebuie sa folosesti un tratament un ulei de unghii sau intaritor