| emipenet a întrebat:

Cum sa fac ca lumea sa ma placa?
lumea ma crede "retardat" si nu imi place, nimeni nu ma baga in seama
funda!

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Si chiar iti pasa atat de multi ce zic ceilalti? Daca ei zic ca esti retardat, cu ce te afecteaza pe tine asta? Daca tu te consideri un om normal, atunci te anunt ca cei care te fac asa, sunt ei retardati, nu tu. Daca esti diferit fata de altii, asta nu inseamna ca esti ciudat sau retardat sau ce insulte iti mai adreseaza ei. In Romania exista simtoul turmei. In sensul ca. ori esti ca toti ceilalti, ori SAL PA! Nu ai voie sa fii original sau diferit fata de ceilalti. Trebuie sa ai acelasi vocabular ca ceilalti, trebuie sa ai accea freza, trebuie sa ai aceleasi haine, trebuie sa ai acelasi activitati, trebuie sa ai acelasi mod de viata ca ceilalti, intelegi? CEEA CE ESTE TOTAL GRESIT!
Asa ca fi atent ce iti spun eu. NU ESTI RETARDAT! Daca tu, crezi in sinea ta, ca esti un om normal, ATUNCI NU BAGA DE SEAMA CE ZIC CEILALTI! Daca sunt mai redusi mintal, aia este, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii si tu la fel ca ei.

Gandeste-te foarte bine la ce ti-am zis. Si nu te schimba pentru NIMENI!
Si eu sunt la fel ca tine, dar,, mai ciudat". Nu privit cu un ochi bun de societate, dar stii ce? Ma doare fix un curulet big grin. Mie imi place de mine, ma consider o persoana groazava si nu am de gand sa fac schimbari la mine doar pentru ca nu ii convine la X sau la Y. NU FRATE! Mie imi place persoana mea. dar lui ala nu-i place? Ok. treaba lui. Conteaza sa ma simt bine in pielea mea. Nici pe mine nu prea ma baga in lumea in seama dar nici eu pe ea. Si totusi nu ma plang. Stiu ca nu prea sunt persoane de nivelul meu asa ca accept situatia. Asa ar trebui sa faci si tu. Accepta-ti situatia. si daca te crezi o persoana grozava, atunci nu te schimba. Aia cred ca esti retardat? Bravo lor. sa creada ce vor. happy Si nu te chinui sa le schimbi parerea pentru ca degeaba o faci!

Sa ai o zi frumoasa in continuare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Ai perfectă dreptate! Nici eu nu puteam să o spun mai bine laughing

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc! happy
Ba cred ca da, puteai. Eu am fost cam direct! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Substanța contează happy

5 răspunsuri:
| Bry_Bryana_1999 a răspuns:

Pai incearca sa faci putina caterinca de tine, sa fi prietenos si sa te faci de ras cu prietenii eu asa fac. Sfat: daca vrei sa sperii cartieru'fa-ti doi prieteni foarte buni

| Bry_Bryana_1999 a răspuns:

Incearca sa fi prietenos fa-ti doi prieteni foarte buni si speriati cartieru'