| kidulinha a întrebat:

Buna big hug
M-am epilat pe picioare cu ceara. Dar mi-au mai ramas cateva fire, da' nu mai stau sa mai incalzesc iar ceara. Daca rad firele alea cu lama de ras, o sa creasca tot parul' la fel de repede, chiar daca l-am luat cu ceara pe cel mai mult? Daca da, De ce?

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună! Păi...în mod normal faptul că te razi nu ar trebui să afecteze și părul epilat cu ceară,căci aceste fire au fost smulse aproape din rădicină și nu mai sunt de-asupra pielii. Uite un sfat: Data viitoare cumpărăți benzi depilatoare cu ceară rece, acestea nu trebuie decât frecate, iar apoi se pot folosi. E mult mai bine pentru cei leneși.
Benzile astea se numesc"strep" sau"veet" și nu ar trebui să fie mai scumpe decât ceara normală. Cunosc eu persoane care folosesc astfel de benzi și sunt mulțumite de rezultate și mai ales de rapiditate.
Succes!

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Poti sa razi firele ramase cu lama si doar acelea o sa creasca mai repede, restul va creste in aproximativ 2 saptamani. Sau ai putea sa le smulgi cu o penseta pe cele ramase, asta in cazul in care nu sunt prea multe si ai rabdare. Asa vor creste toate in egala masura, fiindca ceara si penseta le smulg din radacina, iar lama le taie doar partea de la suprafata pielii.