| NarcisaNarcisa a întrebat:

Buna daca fac aerobic si abdomene seara fara sa mananc dulciuri sau dupa ora 6 pot da jos celulita de pe abdomen si picioare? Funda urgent

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Din pacate CELULITA,nu poate fi "data jos" prin exercitii fizice si dieta! De slabit,poti slabi,dar sa tii cont TOATA ZIUA/SAPTAMANA/LUNA,ce si cat mananci si bei.
Revenind la celulita,aceasta nu este o grasime simpla,obisnuita(ca cea de pe burta), este o retinere de lichid. Tesuturile de colagen, sunt sub forma de fagure, umplute cu grasime si lichid.
Cauta mai multe pe Google, dupa cuvintele: celulita+este

| NarcisaNarcisa explică (pentru pietrean):

Si cum pot scapa de colaceii de pe abdomen? laughing

| pietrean a răspuns (pentru NarcisaNarcisa):

Colaceii,sunt grasime, nu celulita.Iti vine sa razi,dar nu prea este de ras... daca vrei sa slabesti.
Regim alimentar,adica,trei mese principale pe zi,in cantitati mici dar din toate categoriile(proteine,lipide,glucide si carbohidrati sanatosi,legume si fructe la orice masa in cantitate mai mare decat restul alimentelor,cat mai multa apa+lamaie si infuzie de ceai verde+o felie zeama lamaie)+doua suplimente intre mesele principale(fructe,iaurt,seminte) si multe exercitii fizice,mers alert,urcat-coborat scari,inot(daca stii) sau aquagym.
Trebuie sa mananci des, dar foarte putin, ca sa-ti intretii buna functionare a organismului.
De exemplu:
-dimineata=o felie paine cu faina integrala+o felie sunca Praga, cu una-doua foi salata.Un ceai fructe de padure, neindulcit
-ora 10-11=un mar
-pranz=supa legume pasata, un gratar(dar nu la carbune)piept pui fata pielita, o salata de varza+morcov ras+patrinjel verde+zeama lamaie(otet de mere cu miere)
-ora 15-16=un iaurt degresat(dar poate nu din comert,ca are la E-uri si amidon!). Cumpara din piata,fierbe-l, lasa-l pana a doua zi la frigider, alege caimacul(grasimea) si pune-l la prins, la caldura.
-seara, dar pana la ora 19-20=o salata(salata verde+castraveti+ridichi+ceapa verde+zeama lamaie) alaturi de o bucata peste, la cuptor(sau legume cu peste la cuptor).
Ceaiul verde, accelereaza metabolismul, dar se bea doar dimineata dupa ce mananci(sau pranz), deoarece contine cofeina si seara iti poate da insomnii.