| picior a întrebat:

dau funda. sa va zic toata povestea. din noiembrie am chestia aia alba in fiecare zi pe lenjerie. OK nimic alarmant. dar acum 2 zile mi-a venit seara o chestie maro deschis impreuna cu chestia alba si cu dureri de burta. ce se intampla? nu cred ca este vreo infectie pentru ca imi respect igiena corpului, ma spal mereu pe maini, sunt atenta pe ce pun mana si imi schimb in fiecare zi lenjeria. s-ar putea sa imi vina ciclu? am parul pubian si axilar de mai bine de un an si sanii mi-au crescut de 1 an si 8 luni.

10 răspunsuri:
| Diddy a răspuns:

Da, e probabil.
Urmareste atenta, e posibil sa-ti fi venit ciclul.

Oricat de bine ne-am simti daca am sti cu siguranta cand vine ciclul, tot ce ai la dispozitie sunt niste date aproximative. Dupa ce au inceput sanii sa creasca, trec in medie 2 ani pana la aparitia primei menstruatii.

Asta inseamna ca la unele fete trece un an sau mai putin, la altele 2, 3 ani ori chiar 4. Nu e o regula desi fetele la care le vine dupa 2 ani sunt mai multe decat celelalte. La modul aproximativ aceasta informatie poate fi totusi un reper.

Din pacate nu exista semne clare, specifice care sa ne anunte ca marele eveniment e pe cale sa se produca. Prima menstruatie este o surpriza pentru toate fetele. Sunt totusi cateva manifestari pe care trebuie sa le consideram nespecifice (nu sunt tipice) pentru ca nu apar la toate fetele si, la acestea, nu sunt neaparat asemanatoare.

La unele fete, cu 5 – 10 zile inainta primei menstruatii, apar simptome de tipul celor din sindromul premenstrual.

Sindromul premenstrual este constituit dintr-o serie de manifestari organice si psihice care apar periodic (lunar) sau sporadic (cateodata) inainte de menstruatie. E vorba de stari psihice si fizice neplacute uneori chiar grave. Cele mai frecvente stari sunt acelea de neliniste, anxietate, senzatia ca ai pierdut controlul sau ca nu-ti iese nimic bine, iritabilitate, nevoia inexplicabila de a plange, depresia, confuzia.

Simptomele fizice sunt balonarea, aparitia unui val de cosuri, tensiunea dureroasa in sani cu cresterea lor in volum, dureri de cap, oboseala, palpitatii. La unele fete corpul retine apa, astfel constata ca au crescut in greutate, ca Ii se umfla picioarele si au senzatia ca s-au ingrasat.

Daca ziua in care vine prima menstruatie te ingrijoreaza din motiv ca te temi sa nu-ti patezi hainele si sa fii pusa intr-o situatie jenanta, poti purta absorbante zilnice (protege slip). Acestea sunt proiectate sa colecteze secretia vaginala, cea care apare odata cu pubertatea si care nu e tocmai placuta deoarece pateaza chilotul si-l mentine umed. Iti sunt de folos oricum.

| Lexus28 a răspuns:

Nu ai mentionat ce varsta ai. Ar fi fost bine. Da un reply si continuam discutia apoi. happy

| Lexus28 a răspuns:

Da. sunt semne ale menstruatiei! Eu am avut parte de experienta asta ceva mai devreme ca tine, dar important e sa stii despre ce este vorba, sa ii ceri sfaturi mamei tale privitor la igiena si la durata si simptomele menstruatiei ca sa stii la ce sa te astepti pe viitor. Atunci cand o sa ai ciclu, sa faci dusulete mult mai des ca de obicei, daca te doare burtica/spatele sau sanii e bine sa ai mai putina activitate in zilele respective, mai bea si cate un ceai fierbinte in perioada aia. Ti-am spus asa in mare, cam la ce sa te astepti.

| kapsunik99 a răspuns:

Da. cred ca iti vine ciclul.dar te avertizez acesta vine cu dureri de burta, cap(tot). sau daca nu consulta urgenyt un medic sau un adult el va sti mai bine.pup!
fundita?

| Wildie a răspuns:

Aha ...am avut aceeasi poveste saptamana trecuta si eu. Exact la fel ca tine, si da, mi-a venit ciclul si tie o sa-ti vina

| Tania_9268 a răspuns:

Esti fata mare acum. Ti-a venit menstruatia.Du-te spune-i lu mamica ta happy

| Autumn_8765 a răspuns:

Nu "s`ar putea" ci sigur. Astea sunt semnele menstruatiei deci in scurt timp asteapta`te la asa ceva. Nu e nimic grav avand in considerare ca toate fetele trec prin asa ceva. Deci ai grija de tine in continuare si bafta!

| Kidd03 a răspuns:

Nu te speria. E normal. Dar cred ca ar trebui sa te pregatesti pentru prima menstruatie. happy

| deea1919 a răspuns:

Cred ca cel mai probabil iti vine ciclul daca pana acum nu ai mai avut...deobicei asa se intampla prima data

| anakondaba a răspuns:

Daca te doare ar fi bine sa consulti un medic happy