| picior a întrebat:

FUNDA! am 12 ani si din noiembrie in fiecare zi am o chestie alba pe chiloti. nu asta e important! dar de cateva zile imi apare pe chiloti, o mica pata rosie. este vizibila. ce inseamna asta? aaa, da. si ma mananca sanii si..., dar am o igiena stricta! ma spal in fiecare zi acolo si imi schimb chilotii in fiecare zi sau chiar de 2 ori.

5 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Chestia aia alba se numeste secretie si asa i se intampla fiecarei fete. Iar pata aia rosie e posibil sa fie sange, pentru ca poate ti-a venit ciclul. Spune-i mamei tale, pentru ca ea cred isi va da seama sigur ce se intampla. Poate nu curge mult pentru ca e prima data si pentru ca asa e organismul tau. Nu-ti face griji! :*

| alessia a răspuns:

Ooo.stai linistita fhata.cred ca e timpul sa "iti vina si tie neamurile". stii la ce ma refer? iti vine menstruatia.nu te speria vorbeste cu mama tha si o sa ti spuna ea tot ce trebuie sa faci. pop si bafta!

| Lala20 a răspuns:

Pai e menstruatia! Nu ti-a zis mama tu nimic despre asta niciodata? Sau la scoala.nu v-a zis asistenta/ n-ai vorbit cu prietenele tale? Este normal sa iti vina acum, daca ai 12 ani. "mica pata rosie" este sange si substante nefolositoare pe care le elimini o data pe luna. In fiecare luna, mai multe zile o sa fie asa! Acuma la inceput e mica pata. dar mai incolo o sa fie MARE deci va trebui sa folosesti absorbante- Always Ultra? Sigur ai vazut reclamele! Imi pare rau ca nu ai fost anuntata si ca treci prin asta singura! Dar zi-i macar acum la maicata, sa iti explice tot ce trebuie! Sau macar la o matusa, bunica, prietena. Aaa si "chestia alba" e secretie, pe care nu o lasi acolo, ca folosesti Discret sau alte protej-slipuri. Funda?

| ioanateo a răspuns:

Pai daca ti-o aparut o chestie rosie, inseamna ca ai ciclu( curge sange depe... stii tu) si daca te mananca sanii, trebuie sa mergi la doctor, sau daca nu, atunci daca ai ciclu, sanii te vor durea si te mananca. asa este normal. daca nu, inseamna ca e anormal si trebuie sa mergi la doctor. byeee! funda?

| PastilutzaColorata a răspuns:

... fata devi matura :* ai ciclu nu te panica dar daca te doare burta nu merge la scoala pentru ca e mare dezastru laughing