| mydarkestdays a întrebat:

de ceva vreme sunt intr-o situatie foarte urata: ai mei stau prost cu banii si nu ma mai lasa sa ies in oras cu prietenii. dar eu nici macar nu le cer bani, pot sa ma abtin de un suc sau o inghetata, tot ceea ce vreau este sa fiu alaturi de prietenii mei. doar ca ei nu inteleg asta si tot imi limiteaza iesirile. in acelasi timp, prietenii mei nu imi cunosc situatia si insista sa mergem prin pub-uri sau la kfc iar eu trebuie sa ma supun, chiar daca nu imi cumpar mai nimic. as vrea totusi sa le spun, pentru ca m-am saturat sa ma simt prost cand ei au bani si eu nu. poate m-ar intelege si astfel am iesi mai des prin parc si nu in pub-uri. dar imi este jena sa le spun, pentru ca ma simt inferioara lor din cauza asta. ce sa fac in legautura cu ai mei si cu prietenii mei? sad

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă îți sunt prieteni, nu vor ține cont de asta. Și de ce să te judece, alea sunt realizările părinților tăi, nu ale tale. Și părinți tăi nu te lasă să ieși pentru că se simt prost că nu îți pot oferi mai mult.

| AlleSiAtat a răspuns:

In primul rand, incearca sa-ti sustii financiar parintii (atat cat poti). Prin asta ma refer la faptul ca ai putea lucra (daca ai peste 18 ani ). Iar daca nu ai inca varsta aceasta,iti sugerez sa incerci sa iti strangi singura banii de buzunar. Stiu ca te poti abtine de la anumite lucruri,dar nu poti traii fara cativa lei in buzunar.winking Cat despre prieteni,e alegerea ta. Poti sa le spui situatia, poate unii din ei care au mai mult vor vrea sa te ajute. Daca nu, ramane sa le propui sa nu mai iesiti atat de des in pub-uri, si sa va distrati prin alte metode: in parc, la cineva acasa etc.