| Nextone a întrebat:

Vreau neaparat o parere de la voi.Nu am mai iesit in oras de multa vreme pentru ca am fost ocupata cu sesiunea,azi am scapat. Iubitul meu mi-a zis ca deseara mergem la ziua unui prieten comun(mai mult prietenul lui), acel prieten nu a zis sa merg si eu sau alte cele.Asa ca eu i-am zis iubitului meu ca imi e rusine sa merg neinvitata sau macar sa ii fii spus lui sa vina cu mine daca vrea.Desi si prietena mea s-a dus cu prietenul.Plus de asta el imi stie situatia financiara proasta si i-am explicat ca nu imi permit sa dau niste bani mai ales daca nu sunt asa de apropiata de prietenul lui.El a zis ca intelege si ca el merge indiferent daca vin eu sau nu.Eu mi-as fi dorit sa merg ca toti prietenii mei...sad ma simt tare prost.Credeti ca iubitul meu a procedat bine?

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Ai dreptate,putea sa te sustina putea sa mai puna ceva pe langa cadoul lui si asa era un cadou comun!
Ceva ce sa nu coaste mult, poate nici el nu o duce bine cu banii, dar macar intentia conta!
Pe alta parte, poate chiar ar fi facut-o daca i-ai fi dat de inteles ca iti doresti sa mergi sigur!
Oricum cred ca ti-a raspuns nepoliticos, putea sa mai incerce sa te convinga si asa erati amandoi impreuna!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este partenerul tau de viata il poti insoti la orice intalnire intre prieteni. Nu este deloc nevoie sa fii invitata personal. Tu te-ai comportat urat, refuzand sa-ti insotesti prietenul. Nu exista nici un motiv pentru care el ar trebui sa refuze invitatia numai fiindca are o partenera insuficient educata.

| Nextone explică (pentru Brigaela):

Am vrut sa ma duc, dar problema cea mai mare a fost cea financiara, nu aveam bani sa merg.

| Brigaela a răspuns (pentru Nextone):

I-ai spus asta partenerului tau: imi doresc mult sa te insotesc, mi-ar face mare placere, dar nu am bani sa merg? Cred ca impreuna gaseati o solutie, atata timp cat tu erai foarte deschisa. Atunci nu inteleg de unde a intervenit ideea cu invitatia, ce legatura mai are asta in context?

| Nextone explică (pentru Brigaela):

I-am spus in felul urmator: "imi este rusine sa merg daca nu stiu sigur ca si preitenul tau vrea si vreau sa merg dar nu am bani,". Oricum el stia bine ca imi doresc sa mai ies din casa sa fiu langa el, foarte rar se intampla sa nu merg.M-am simtit nesustinuta si data la o parte din cauza banilor.

| Brigaela a răspuns (pentru Nextone):

Tu nu l-ai sustinut pe el din cauza banilor. In mod normal, nu aveai voie sa nu mergi. Poate puteai imprumuta ceva de la cineva sau cere de la parinti promitand ca ii returnezi cumva. Studentia este o perioada de mari sacrificii financiare, dar trebuie sa-ti alegi corect prioritatile.

| Nextone explică (pentru Brigaela):

Nici parintii nu au.Eu zic ca si el putea sa ma sustina cumva, sa discutam pe tema asta.

| NicolasG a răspuns (pentru Brigaela):

Sau poate tu n-ai fost niciodata antr-o situatie financiara"jenant de dificila"?
dimpotriva, se poate considera un suflet educat, ce nu-si permite sa se prezinte si neinvitata si fara vreun cadou, o atentie ceva.
parerea mea

| Vix999 a răspuns (pentru Nextone):

Niciodata intr-un cuplu la un eveniment nu da fiecare cadoul lui personal. Un cadou se da "in cuplu". Faptul ca nu te-a invitat baiatul ala e irelevant, atata timp cat prietenul tau ti-a propus sa mergi cu el, era clar ca nu exista nici o problema.
Puteai lua o sticla de vin sa-i dai...e 18-19 lei. Sau daca si suma asta e mare, nu conteaza. Ii dadeati doar ce i-a luat prietenul tau si punct.
Mie mi se pare normal ca ti-a zis ca merge fara tine. Nu e obligat sa faca sau nu nu ceva in functie de toanele si motivele tale.Nu e vina lui ca nu ai bani. Nu e nici a ta. Dar repet, nu banii erau problema in cazul de fata.

| Brigaela a răspuns (pentru NicolasG):

Ba, da, am fost, de aceea am lucrat inca din liceu (si pe toata perioada facultatii) si mi-am ales intotdeauna bine prioritatile.

| Brigaela a răspuns (pentru Nextone):

Puteati discuta, dar el avea mainile legate. bani nu ti-ar fi putut oferi fara sa te jigneasca, invitatia nu putea sa o refuze, deci era greu de gasit realmente o solutie

| mona a răspuns:

Nu a procedat bine si dupa asta iti poti da seama,, cat de mult tine la tine,,

| doc69 a răspuns:

Nu,nu a procedat bine din pacate......ar fi cazul sa ai o discutie ..nu ma refer la cearta ci la dialog constructiv. cearta nu rezolva si nu aduce nimic bun...

| neutrino a răspuns:

Prietenul tau a dorit sa-si scoata cheltuiala pe spatele tau.

| Azµre a răspuns:

Asta e acum faptul este consumat

| shadow222 a răspuns:

Nu cred ca a procedat corect putea sa te ia pana la urma si sa iti dea niste banii, acum depinde si de situatie daca ii era ft bun preten si statea si el rau... ai putea sa il intelegi depinde de situatie