| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o mare problema cu dragostea, m-am saturat de relatiile astea care incep cu un "buna" pe mess si tot asa. Pana acum am avut 2 iubiti. Pe primul tot asa pe mess si apoi ne-am vazut de cateva ori apoi am inceput sa iesim mereu, sa ne sarutam bla bla si cu al 2-lea nu a fost cine stie ce fiindca niciunul nu ne-am prea apropiat adica ne-a combinat o prietena si va dati seama oh go on. Mda..nu stiu eu sunt si putin cam timida mereu cand sunt langa cineva si daca stiu ca ma simpatizeaza ma pierd pur si simplu. Cel mai rau este cand imi place mie de cineva ca atunci sunt si mai emotionata laughing))
eu vreau o relatie care sa nu inceapa asa virtual fiindca am ajuns la concluzia ca relatiile de acest gen sunt cele mai proste sad... Adica astept un baiat care sa ma "atace" el din prima ca asa daca incep eu imi trec multe lucruri prin cap ( "daca nu o sa i placa ce fac acum?" "oare se v-a supara?") Tot felul de intrebari sad Simt ca trebuie sa schimb ceva la mine fiindca degeaba visez eu daca nu pun si in practica. Sfaturi cum sa numai fiu asa timida? sad Cum sa ma comport eu intr-o relatie? sad Aaa si nu prea ma pricep la sarutat sad Vreau multe multe sfaturi si va multumesc ca ati citit pana aici :* Fundaa!

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Asteapta asa cum ai spus ca faci si vei vedea ca la momentul potrivit va aparea baiatul ala care sa-ti ofere ce-ti doresti. Intr-adevar, pe mess nu poti lega cea mai buna relatie, si in plus bucuria si emotia pe care o simti cand vorbesti cu cineva face to face nu se compara cu ce simti pe mess, asta daca simti ceva big grin Adolescentii de azi s-au mutat din parc pe mess si apoi sunt nemultumiti de viata lor. Daca esti timida jumatatea ta va fi unul indraznet, daca vei deveni o fata dezghetata si cu tupeu, vei nimeri unul timid. In majoritatea cazurilor asa se intampla in relatii, se completeaza unul pe celalalt, cand sunt amandoi la fel la un moment dat vor aparea scantei si se destrama tot. Eu zic ca mai bine ai ramane asa timida, asta e felul tau, de ce sa te schimbi? Fii tu insuti asa cum esti, comporta-te normal intr-o relatie, fa ceea ce vrei sa faci, nu incerca sa te comporti altfel decat cum ai vrea(in limita bunului simt), daca te comporti altfel doar pentru a impresiona, te vei satura odata. Daca nu te pricepi la sarutat nu e o problema. Asteapta persoana potrivita. Cred din toata inima mea ca undeva in lumea asta Dumnezeu mi-a pregatit o fata special pentru mine. Fiecare avem pe cineva pregatit, numai ca noi ne avantam in relatii cu fel si fel de persoane si irosim sentimente si emotii care ar trebui pastrate pentru jumatatea noastra. Si ce daca nu stiu sa sarut? Si ce daca nu stiu sa fac sex? Am tot timpul din lume sa invat toate astea perechea mea. Nu e nicio rusine. Cred ca aceste emotii vor fi de nepretuit atunci cand le vei trai cu cel/cea draga. Peste ani ne vom aminti cu drag de vremurile cand cu stangacie incercam sa dam un sarut perfect. Nu cred ca visezi degeaba, viseaza si asteapta. Iesi din casa, daca nu iesi pe afara prin parc sau prin oras singura sansa sa fi "agatata" (daca iti place termenul asta) este pe mess. Nu schimba temperamentul tau, schimba doar lucrurile rele. Daca esti lenesa nu mai fi, daca ai obiceiul sa scapi minciuni renunta la ele. Astea sunt genuri de lucruri ce ar trebui schimbate, in rest fi tu. Nu fi disperata si nu te arunca in bratele primului care te simpatizeaza, lasa-te dorita, lasa-te sarutata (chiar daca nu stii, o fata care nu stie sa sarute inseamna ca putini au fost cei care i-au atins buzele!)cu cat esti mai scumpa cu atat vei fi mai dorita. Filtreaza-i pe baieti si opreste-l doar pe ala care-ti este pereche. Suntem ca un puzzle din doua piese: doar doua se potrivesc intre ele. De fiecare data cand fortam doua piese sa se uneasca stricam tiparul si va deveni din ce in ce mai greu de gasit piesa lipsa. Fii inteleapta!

| elleme a răspuns (pentru olivert1310):

Iti multumesc! M-a ajutat mult raspunsul tau kiss

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Acele "relatii" de care vorbesti tu, sunt doar simple conversati.
Nu are relevanta unde cunosti un baiat, conteaza ce atitudine ai fata de el si el de tine.
Daca tot te stresezi asa mult, incerca sa faci tu primul pas.
Nu te pricepi prea bine la sarutat? Lasa-te condusa de baiat.
Intr-o relatie serioasa trebuie sa fi simpla si naturala, nu sa incerci sa pari ceva ce nu esti sau sa te comporti diferit doar de dragul partenerului.
Succes!

| Voidwithin a răspuns:

Probabil a fost si vina ta nu poti sa stai muta langa un baiat o sa se desparta de tine f rapid daca vede ca stai si te holbezi la el...

| elleme a răspuns (pentru Voidwithin):

Nu sunt genul acesta de om oh go on. Sunt timida nu DISPERATA!

| AllexTheWolf a răspuns:

Chiar nu stiu, am avut probleme in 2 relatii(am fost distrus si m-am schimbat foarte mult de atunci) si presimt ca nu o sa mai am o relatie mult timp de acum in colo. Si eu sunt timid si ma pierd cand sunt langa o fata care ma smpatizeaza sau o simpatizez, d-aia folosesc mess-ul happy. Parerea mea e ca intr-o relatie sa fi tu insuti, pentru ca daca nu te place asa cum esti, nu mai are rost. Oricum, mult noroc!

| elleme a răspuns (pentru AllexTheWolf):

Niciodata sa nu spui niciodaata! Si dupa parerea mea mess-ul nu este cea mai buna idee fiindca asa cum a spus si olivert, sentimentele pe care le ai pe mess nu sunt asemanatoare cu cele care le ai fata in fata cu persoana iubita big grin.
Tocmai de asta am vrut sa schimb ceva la mine fiindca simteam ca e vina mea ca sunt asa... Ce pot sa zic... multa bafta, multumesc ca ai raspuns! :*

| AllexTheWolf a răspuns (pentru elleme):

N-ai pentru ce, mersi de sfat.

| elleme a răspuns (pentru AllexTheWolf):

winking