| anonim_4396 a întrebat:

Anul trecut am inceput sa vorbesc cu fata de care imi place, cu care acum sunt intr-o relatie. Pe atunci stateam si vorbeam pana noaptea si nu cred ca acest lucru o deranja. Nu am adus vorba de o relatie pana acum o luna si ceva. Am intrebat-o si a acceptat. Ne-am intalnit de vreo 2 ori pe saptamana, dar nu am prea vorbit pe mess pentru ca vroiam sa nu raman fara idei de discutie cand ne intalneam. Ea nu mi-a spus ca ma place sau altceva, doar ca ar vrea sa iesim impreuna. Problema este ca ea mi-a spus doar de doua ori sa iesim, in rest doar eu ii propuneam acest lucru - la fel si discutiile pe mess, tot eu le incep mereu. Daca nu le-as incepe eu nu stiu daca ea ar face asta, n-am incercat. Cand iesim impreuna nu se uita niciodata in ochii mei, dar vorbim, o fac sa rada. Nu prea reusesc sa trec de bariera atingerii, ca sa zic asa. Adica as vrea sa o ating, s-o imbratisez, s-o tin de mana dar parca imi este frica laughing. (Sunt timid, stiu) Daca nu mi-a spus ca ma place dar totusi vrea sa iesim si evita contactul vizual, iar conversatiile pe mess le incep tot eu, ce as putea crede? Si ea este timida, cu alte persoane cunoscute vorbeste, dar cand sta cu mine nu prea, doar daca gasesc eu un subiect despre care sa discutam. Chiar ea a propus sa iesim mai des, eu prin des ce sa inteleg? Nu vreau sa o bat la cap cu iesirile in oras. De obicei stam intr-un loc linistit si mai vorbim, dar exista acele momente de liniste deplina. Ce sa fac? Sa o intreb daca ii place sa iesim impreuna si daca ma place?
Rapunsul cel mai complex care ma poate ajuta sa fac ce e bine are funda!

Răspuns Câştigător
| YunaFFX a răspuns:

Poate ca ea te place, dar e timida. Trebuie sa o iei incet. Inteleg ca tii la ea, dar nu trebuie nici sa o presezi prea mult pentru ca o sa faca mai mult din obligatie ceea ce vrei tu, nu din pura initiativa.
Poate esti primul prieten al ei si chiar tine la tine. Atitudinea asta poate sa fie si din teama sa nu faca un pas gresit.
Si eu eram exact la fel cu prietenul meu, nu il priveam in ochi mai mult de frica ca o sa fac vreo prostie, nu pentru ca nu tineam la el. Mai sunt si emotiile.
Ideea e sa vorbesti cu ea. Poti sa o intrebi daca ii place sa iasa cu tine, dar nu la modul obsesiv. Poti sa ii propui o iesire la film, sa zicem, o intrebi unde i-ar placea sa iasa, ii dai optiuni.
Din ce spui tu, eu cred ca te place mult, dar ii este teama sa nu faca un pas gresit. Daca ai rabdare cu ea o sa meritewinking Multa bafta

11 răspunsuri:
| FlaviFlv a răspuns:

Nu ți-e chiar ușor din câte văd. Eu cred că cel mai bine e să vorbești sincer și deschis cu ea, când îi vorbești cu ea poți să-i spui "uită-te în ochii mei" și dacă evită poate îi este rușine așa la început sau din cauza timidității și tu poți să-i spui că nu trebuie să-i fie rușine și că poate fi deschisă cu tine, arată-i că poate avea încredere în tine. Fii mai îndrăzneț un pic, unul din doi trebuie să facă primul pas, așa tu nu știi ce crede ea, ea nu știe ce e în căpșorul tău și se pot face interpretări greșite. Cea mai bună soluție e comunicarea și mai ales de la început fiecare trebuie să spună ce așteptări are sau cum și-ar dori să fie, ca să nu apară discuții mai târziu. Cu faza cu messenger-u nu știu, e ciudat, mai ales că totuși ești iubitul ei. Eu am pățit așa odată că tot eu îi scriam la fostul și dacă nu-i scriam eu, el nu-mi scria și într-un târziu mi-am dat seama că nu mai simțea nimic pentru mine de aceea nici nu-mi mai prea dădea importanță, dar poate la ea e tot din cauza timidității. Vorbește mai mult cu ea, nu-ți fie teamă că nu o să mai aveți subiecte de discuție. Comunicați și iar comunicați!

| cici96 a răspuns:

Eu cred ca este foarte timida;| o sa aiba de pierdut din cauza asta, pentru ca asa sunt si eu. dar cu timpul o sa se obisnuiasca cu tine si poate nu o sa mai fie asa.

| crina_1119 a răspuns:

Mai probabil e timida sau probabil nu vrea sa para disperata sau e orgolioasa de nu vrea sa inceapa conversatiile. Odata cand va intalniti porneste tu un subiect pe tema asta si intreab-o de ce e asa rece. Daca dupa o luna nici n-ai tinut-ode mana sau nici n-ai imbratisat-o (nu mai spun de un sarut ) atunci inseamna ca ceva nu e OK. Nu e exclusa si varianta sa aiba pe altcineva si nu se desparte de tine ca nu vrea sa te raneasca, dar din moment ci ea a zis sa iesiti mai des nu cred ca e vb de asa ceva ..cred. Invingeti timiditatea si ia-o de mana si incearca sa te apropii de ea. daca ea va ezita si va da semne ca asta o deranjeaza inseamna ca nu prea ii place prezenta ta asta insemnand ca trebuie sa va despartiti. Voi in momentul acesta nu va puteti numi "un cuplu" ci doar "prieteni" deoarece un cuplu se tin de mana, fac geturi tandre, isi marturisesc lucrurile care le simt unul fata de celalalt. Incearca sa faci tu primul pas din nou si sa discuti cu ea sau sa te apropii u de ia, sau ii poti lua o floare. Crede-ma sunt fata si chiar o floare e un gest foarte dragut big grin. Bafta. Fundabatting eyelashes?

| ϟkatεVaηϟ a răspuns (pentru crina_1119):

Ne-am tinut de mana, ne-am imbratisat, am mai atins-o, dar nu mereu. N-am precizat mai sus. Nu s-a indepartat de mine cand o atingeam sau ma jucam cu parul ei, chiar parea sa-i placa; raspundea in acelasi mod. Adica in unele iesiri o tineam de mana, in altele chiar mi-era cam teama sa o fac laughing. Pare penibil dar asta e.

| crina_1119 a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

Nu e penibil si mie mi s-a intamplat, dar m-am obisnuit. Daca vei petrece din ce in ce mai mult timp cu ea aceste lucruri vor disparea asa am trecut si eu peste aceasta "teama". Dar ti-a spus sau tu i-ai spus vreodata ce simti pentru ea? I-ai marturisit? poate asta ii va da mai multa incredere. happy

| crina_1119 a răspuns:

Scuze de greselile gramaticale. blushing

| Ropidox a răspuns:

Totul tine de tine, daca ea nu te priveste si nu face nici ea nici un pas, asta este pentru ca vrea ca tu sa faci primul pas, dar si pentru ca si ei ii este putin teama de acest lucru. Sfatul meu este sa iti depasesti timiditatea si sa iti faci curaj sa pui in practica acele imbratisari, atingeri si saruturi.In acest fel scapi si de timiditate si de complexe dar o ajuti si ea sa fie mai relaxata in preajma ta.Succes si sper ca ti-am fost de foloshappy!

| Larsette a răspuns:

Pff cam aiurea, doi timizi impreuna, e cam greu. Eu cred ca din moment ce iese cu tine, normal ca ii place, altfel (vazand ca nu esti un tip posesiv si nu o bati la cap, sau sa o obligi) nu ar iesi daca nu i-ar face placere. Trebuie sa o iei la o discutie deschisa despre chestia asta si sa o intrebi ce asteapta de la tine, si ce vrea in continuare sa faci. Ca daca incepi sa o suni din ora in ora si sa o sufoci, nici atunci nu i-ar fi bine. Parerea mea e ca discutia deschisa despre tema asta e cea mai buna solutie happy Pe messenger mai bine nu ati vorbi deloc, decat intrebari " pot sa te sun? " sau ceva de genu, niciodata nu o sa poti cunoaste o persoana prin messenger, cel mai bine o suni sau ii dai vreun mesaj. E altfel cand vorbesti cu o persoana si ii auzi vocea, incepi sa ii cunosti reactiile, iar asta ajuta mult. Si cand va intalniti, oricat de timid esti, si poate ti se pare ca esti stangaci sau alte chestii, cand o conduci o data acasa, uita-te frumos la ea si sarut-o! Sunt sigura ca va raspunde pozitiv, doar ca ar fi aiurea ea ca fata sa sara la gatul tau. De un lucru poti fi sigur: te place. Cel mai bine, ti-am spus, intreab-o ce vrea de la tine. Daca raspunsul ei va fi pozitiv, ceea ce cred ca va fi, e foarte bine, iar daca va fi negativ, macar sti de o treaba, si o poti lasa in pace.

| andr33utza12 a răspuns:

Sincer, esti baiat! iar la un baiat i se sta sa caute o fata parerea mea ar fi banal sa te caute ea. si sa iti mai zic o chestia si ea daca e timida pai sigur vrea sa iti raspunda dar mai greu pana va acomodati unul cu altul.pai intreab-o daca te place cea mai buna cale nu are rost sa va amagiti, posibil ca si ea sa te placa odata ce ti-a propus sa iesiti clar TE PLACE! incercati sa iesiti mai des astfel va veti apropia mai mult. nu are nimic daca o cauti si ea iti raspunde mai rau era sa nu iti raspunda astfel iti dadea de inteles ca nu mai vrea sa iasa cu tine! succes :*

| VampiritzaAscunsa a răspuns:

Pai ar cam trebuii sa o intrebi, poate ii este rusine de ceva sau poate ascunde ceva, poate te place, dar nu indeajuns. Ar trebui sa incerci macar, daca nu vrei sa o pierzi.
Incercarea moarte n-are! fundita?

| ultraboy a răspuns:

Te tine sub papuc fi mai atent la comportamentul ei si o sa vezi asta sfatul meu e sa nu o stresezi prea mult cu vorba mai dai si u cate un cadou ceva, o cutie cu bomboane de ciocolata. si dac vrei atingeri sau ceva de genuu mai insista usor in unele zile dar nu face mereu primul pas. bafta! ( apropo de unde esti?)