| Aniela44 a întrebat:

Din toamnă o să intru în clasa a 9 a și am multe emoții... Voiam să vă întreb cum as putea să mă îmbrac în prima zi, cum să mă machiaj si cum sa îmi fac parul?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te duci la discoteca ori la scoala?!
Prima impresie conteaza, iar daca vrei ca profesorii sa nu se uite crucis la tine si sa te vada ca pe o pitipoanca venita la distractie nu la invatat, du-te machiata si cu parul facut si ai garantat 4 ani de note mediocre.

O unitate de invatamant impune seriozitate din partea ta si respect pentru profesorii acelei scoli. In acest sens, te sfatuiesc sa mergi imbracata foarte decent si prezentabil. Spala-ti parul si piapatana-l frumos, daca-i lung prinzandu-l in coada s-au lasat liber pe spate, fara pic de machiaz, fara unghii facute, cu bluze decente (fara decoletu si fara sa fie transparenta), cu fusta decenta ca lungime ori pantaloni care sa nu-ti arate buricul, sau snurul de la chiloti.

| DeathOfDreams a răspuns:

Cum vrei.

Peste câteva săptămâni nimeni n-o să-și mai amintească cum te-ai îmbrăcat tu în prima de zi de liceu.
Dacă vrei să nu ieși prea tare în evidență tocmai în prima zi, nu-ți lua fustă mini și decolteu până-n pământ sau nu te machia strident. În rest, whatever u want.

Când am fost eu boboacă, în dimineața aia am aruncat pe mine niște blugi negrii, o cămașă albă, ghete și-un pulover mai lunguț.
Mi-am tras un eyeliner, m-am dat cu tuș, mi-am lăsat părul pe spate și atât.

| artmosfera a răspuns:

Pentru început
nu-i pasă nimănui cum ți-ai făcut părul, cum ți-a ieșit eyeliner-ul sau mai știu eu ce, jur că nimănui
de îmbrăcat, te îmbraci cum vrei, mă gândesc că ai deja un stil propriu și probabil asta e cea mai imporantă chestie, să fii tu, să fii originală
în prima zi oricum stați maxim două ore la liceu și stați să vă luați orarul și chestii, nu te analizează nimeni din cap până în picioare
baftă la examene

| Lizzzz2001 a răspuns:

Hei! E prima zi toate lumea o sa te judece dupa aspect, incearca sa fi natural daca esti prea aranjat o sa zică ca esti vreo fiţoasă iar in legatura cu hainele imbracate normal, bine nici prea banal, totusi trebuie sa faci o impresie bună.laughing Fii bună cu toata lumea, incepe cu cei fara prea multi prieteni dupa fa-ti câţi mai mulţi si bagate si pe la cei pupulari. Mda. Pare usor, dar e mai greu.
Sunt cam nebună stiu tongue... Infine good luck! *kisses*

| anamariarot a răspuns (pentru Lizzzz2001):

De ce să se „bage la cei populari"? Cu ce o ajută niște prietenii de fațadă? Mai bine ai sfătui-o să fie atentă și selectivă la cei din jur, fără să țină cont de popularitate, că aia nu contează deloc, ba chiar o poate afecta din cauza bârfelor iscate.