| madam a întrebat:

Buna,in august ma duc in alta tara sa imi fac studiile si sa traiesc cu parintii mei,insa prietenul meu isi face studiile aici si nu stiu ce sa fac, sa plec sau sa ramin aici cu el? va rog un sfat!

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sunt de părere că viitorul profesional este mult mai important, şi reprezintă o prioritate. Aşadar, dacă părinţii tăi vor să locuieşti cu ei peste hotare, înseamnă că în mod evident se gândesc şi ei să-ţi ofere un viitor mult mai bun decât cel pe care l-ai putea avea în România. Şi în România poţi trăi bine, dacă ai un loc de muncă stabil şi bine plătit, dar tot nu e uşor. Cum să rămâi în România doar pentru prietenul tău? Păi gândeşte-te că te poţi despărţi de el peste un an, doi sau trei, dar, în schimb, studiile pe care le faci în străinătate, nu se vor putea schimba precum relaţia voastră, le vei avea pentru totdeauna. Dacă sunteţi împreună de multă vreme, poate va rezista relaţia voastră la distanţă iar cu timpul se va muta şi el în ţara în care vei pleca. Stai liniştită, că viitorul fiecăruia e pus deoparte, iar ce ţi-e scris, în frunte îţi e pus.

Toate cele bune!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| GuUumitza a răspuns:

Daca esti de mult timp cu el, poate va merge o relatie la distanta chiar daca multi sunt sceptici cand aud de asta. E totusi o sansa incredibila si s-ar putea sa regreti daca nu o accepti.

| Ashley0 a răspuns:

Buna. Nu stiu daca te va ajuta sau nu, insa eu, daca as fi in locul tau, as pleca fara sa ma gandesc prea mult.
Inteleg ca il iubesti pe prietenul tau, insa ai ocazia sa pleci din Romania. happy
Chiar daca probabil iti va fi greu sa te obisnuiesti, cred ca ar fi mai bine.
Este o simpla parere... Nu trebuie neaparat sa tii cont de ea.
Sper ca te-am ajutat macar putin.
Bafta!