| Felicia09 a întrebat:

Buna!
In septembrie 2014 am avut prima mestruatie pe data de 10 a lunii, a doua luna mi-a venit deja pe 20.De atunci nu am mai avut ciclu pina in prezent.E normal sa fie asa, ca fiind la inceput?
Tin sa mentionez ca de vreo 2 ani ca si cind ma masturbam insa nu imi bagam nimic in vagin fiindca imi era frica sa nu se intimple ceva, ci doar imi masam zona aia pina ce ca si cind imi amurtea si simteam o anumita senzatie care nu o pot descrie si eu simteam o placere prin asta.
Poate ca mi-a curs sange doar din cauza "masturbarii" mele sau poate imi intirzie menstruatia?
Nu ma puteam abtine si ma "masturbam" citeodata aproape in fiecare zi.
As dori va rog seriozitate.
Funda!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Mast urbarea este benefica organismului conform ultimelor cercetari si studii medicale. Daca ai simtit placere inseamna ca ai un libidou crescut ceea ce este bine si se manifesta in cazul majoritatii femeilor. Fiindca inca esti la primele menstruatii acestea pot intarzia sau apare in mod cu totul dezordonat, cu intarzieri mari sau chiar cu pauze de cateva luni intre ele. In concluzie te poti mast urba pentru a te elibera de stresul hormonal fara nicio restrictie mai ales daca o faci in special doar masand/e*citand clitorisul. Poti sa-ti faci si degetica cu conditia sa-ti bagi degetul in vagin fara a-ti leza himenul.