| JustMeGurl a întrebat:

Vreau sa va spun ceva ce ma apasa.
Am 12 ani, si de la varsta de 11 ani, nu stiu cum am inceput, dar intr-un fel ma masturbam. Adica, pe " jumatate " laughing. Imi masam zona intima, adica inceputul zonei intime, si intr-un fel ma excita. Pana acum nu mi-am dat seama ca ceea ce fac e rau, ajunsesem sa o fac odata la 3-4 zile. Dar nu aveam alte simptome adica nu ma simteam rau deloc. Iar in iulie mi-am dat seama ca nu e bine ceea ce fac, si m-am lasat pana in ziua de azi. Chiar daca unoeri imi vine sa o fac, ma abtin! Si spun asta pentru a va incuraja! PUTETI SPUNE NU, DACA VA DORITI ASTA!
Ma rog la Dumnezeu in fiecare seara sa imi ierte acest pacat ( din cate am auzit asa se numeste ).
P.S.: Cand faceam asta, o faceam prin haine, adica nu ma dezbracam, si nici nu imi bagam degetele nu stiu-unde. Si nici nu am ciclu menstrual.
As putea sa am probleme din cauza a ce am facut?
SI I-AM PROMIS IN RUGACIUNI LUI DUMNEZEU CA NU O VOI MAI FACE. DAR MA MULTUMESC CA AM PUTUT SCAPA SI CA NU A FOST CA UN FEL DE " DROG ".

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Oana92 a răspuns:

Este adevarat ca Biserica considera masturbarea un pacat foarte grav(chiar si sexul realizat fara a avea ca scop reproducerea intra in categoria asta) si sa nu intelegi ca te judec, sunt ortodoxa si foarte apropiata de cele sfinte si stiu cum reactioneaza preotii cand aud de astfel de pacate. Totusi in opinia mea aceste fapte nu reprezinta pacate, Dumnezeu ne-a lasat aceasta posibilitate de obtinere a placerii. Decizia este a ta, nu e obligatoriu sa te masturbezi, totusi tine cont de faptul ca organismul tau s-a cam obisnuit cu senzatia si isi va dori in continuare sa aiba parte de ea, mai ales ca esti abia la inceputul pubertatii, iar faptul ca vei refuza sa faci asta iti va crea frustrari si poate vei ajunge sa te indepartezi de Biserica si de Dumnezeu tocmai din cauza frustrarilor tale.In orice caz, decizia e a ta, iar in privinta problemelor nu cred ca vei avea.

| JustMeGurl explică (pentru Oana92):

Pai eu Il iubesc pe Dumnezeu. Si nu vad cum m-as putea indeparta de El.

| Oana92 a răspuns (pentru JustMeGurl):

Poate la un moment dat iti vei dori enorm sa simti placerea fizica si conceptia ta nu te va lasa, vei suferi, vei fi frustrata si vei accepta cu greu propriile tale idei. app, poti te rog sa-mi spui ce religie esti? doar de curiozitate

Răspuns utilizator avertizat
| schmoll a răspuns:

Daca esti musulmana e mai nasol,majoritatea fetelor o fac,este normal,dar nu exagerat,este o cale de-ati descoperi corpul de-a explora,dar este bine sa te lasi, unele mituri spun ca ar afecta neuronii, si pacatul este daca o faci in public, este adevarat ca se numestee egoism, deoarece o faci singura

| schmoll a răspuns:

Nu-i pacat de moarte, crezi ca calugaritele nu se masturbeaza, rusine e cand o faci in public

| uglyCORPSEbride a răspuns:

Dc lumea nu intelge ca masturbarea e ceva absolut normal si natural?

| RaduSLN a răspuns:

Poti sa continui.winking

| JustMeGurl explică:

Eu vreau sa va mai intreb, daca ceea ce am facut eu se numeste masturbat, sau doar un..masaj?thinking adica frate nu mi-am bagat degetul nicaieri si nu mi-am masat clitorisul sau ceva d egenul, plus c amai era si prin hainestraight face