| anonim_4396 a întrebat:

mi-a aparut ceva pe buza de jos dar inauntrul gurii, e mica si rotunda ca o eczma si are ceva alb de deasupra, am incercat sa o curat dar albul de pe deasupra este foarte tare si ma ustura/doare cand mananc, cand o ating...multumesc anticipat:*:* Dau fundita:*

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Clateste-ti gura cu apa de gura si cu ceai de musetel. O sa treaca, dar finnd ca in gura este un mediu umed, o sa treaca ceva timp.

| Symona a răspuns:

Asa am avut si y si mereu era f greu pentru mine sa mananc sau sa vorbesc... Y am lasat-o sa treaca chiar daca mi-a trecut in 15 zile big grinbig grin

| anusha a răspuns:

Salut probabil ai stomatita ( nu stiu precis), mi s-a intimplat si mie sa am asa ceva.
Caracteristica principala a stomatitei aftoase este aparitia unor mici ulceratii, deseori dureroase, in cavitatea bucala, in special in interiorul buzelor, al obrajilor sau pe limba.

Cauzele ca apar sunt:
sistemul imunitar slabit;
alergii la cafea, ciocolata, branza, nuci, citrice sau cartofi;
stresul;
anumite virusuri si bacterii;
traume ale cavitatii bucale;
nutritie dificitara;
unele medicamente.
Simptome
Fiecare poate prezenta simptome diferite, totusi cele mai comune sunt:

* leziuni in cavitatea bucala, de obicei in interiorul buzelor, al obrajilor sau pe limba;
* ulceratii rosiatice la baza si cu o crusta galbuie sau albicioasa;
* in majoritatea cazurilor nu sunt prezente stari febrile;
* leziunile se vindeca in general in 7 pana la 14 zile;
* afectiunea tinde sa recidiveze.
Metode naturale de ameliorare:
Poti calma leziunile cauzate de stomatita aftoasa daca zilnic iti vei clati gura cu:

* o solutie obtinuta dintr-un pahar cu apa in care se adauga o lingura de sare;
* ceai rece de salvie cu efect astringent, antiseptic si cicatrizant;
* ceai de tataneasa, de napraznic, musetel sau exctarct din mladite de lemn cainesc.
Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numeste afta, draga mea! Du-te la farmacie si cumpara o solutie ca sa iti treaca...

| oana_6313 a răspuns:

Nu cred ca e nimic grav... o sa treaca de la sine.Doar nu umbla la ea sa ii faci ceva, daca nu trece mai bine du-te la un medictongue:*