| R0011 a întrebat:

Pe zi ce trece imi dau seama ca nu exista prieteni adevarati. Colegele mele pe care le credeam ""cele mai bune prietene"" imi demonstreaza ca de fapt nu sunt. tot timpul stateam impreuna, ieseam afara si chestii dar acum parca nici nu exist. in pauze stau doar ele si rad intr-una, si ma privesc cu niste fete dinalea de""hai sictir"". bineinteles ca vin la mine doar cand au nevoie de ajutor. pur si simplu m-am saturat sa stau dupa fundul lor si vreau sa le demonstrez ca pot sa ma descurc si fara ele. Chiar astazi cineva a intrebat de ce sunt suparata iar una dintre ele a zis""eu in momentul asta vreau inghetata nu ma intereseaza altceva."" raised eyebrows. Nu ne-am certat sau ceva de genu, asa sunt ele. Credeti ca sunt niste prieteni falsi sau mi se pare mie?

Sper ca nu v-am plictisit prea tare!happy

5 răspunsuri:
| libertat a răspuns:

Sunt foarte falsi
eu cred ca trebuie sa-ti faci doar o prietena care sa ai cea mai mare incredere in ia si ea sa te aiba doar pe tine.Si sa fii cu o relatie buna cu toate colegele.

| Cătălina_6063 a răspuns:

Cred ca sau impreietenit prea tare colegele tale si pe tine nu te mai vor in grupul lor ca esti diferita... ele is cu figuri in cap fite. Tu incearca sa le ignori si nu le mai ajuta ca daca chiar iti sunt prietene o sa se schimbe cand o sa vada ca esti indiferenta. Succes

| madymadalina99 a răspuns:

NU le ajuta daca NU te ajuta! Nici sa fi prea retrasa nu e bine, atunci chiar te vor crede ciudata. Tu sa ia grija de scoala sa inveti si sa nu le bagi in seama rautatile. Ori sunt invidioase ori ele sau schimbat si considera ca uh nu mai ai ce cauta cu ele, deci se cred importante. Probabil din descriere vb numai cu baieti cu " curvele din scoala" etc. Deci sfatul meu este sa iti cauti alti prieteni, ca acestia nu sunt prieteni, sunt doar niste colege fitoase din clasa ta!

fundita? puppy dog eyes

| JustAnette a răspuns:

Eu nu cred ca nu sund prietene, si nu crede ca vreau sa pun paie pe foc sau asa ceva... La mine e cam tot asa. Esti prietena doar daca au nevoie de ceva. Eu imi imaginez ca prietenia este cel putin ajutorul reciproc. Eu tias sfatui sa vorbesti mai intii cu ele. Dar e buna si ideia ca sa le arati ca te descurci si fara ele. Tu ajuta-le daca iti cer dar comportate ca cu niste cunoscute, nu mai mult. Sper ca te-am ajutat...

| iuliiiiiiiiia a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie. una dintre ele a dat vina pe mine din lucruri pe care nu le-am facut dar din ziua aceea nu a mai fost prietena mea