| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi chiar am nevoie de cateva sfaturi.

Sunt insarcinata in 5 luni, prietenul meu este plecat din tara, la tatal sau.

Acum cateva zile si mama mea a plecat intr-o alta tara iar eu sunt acasa cu tata.

Parintii mei nu stiu ca sunt insarcinata, dar nu vreau sa le spun fiindca sunt foarte severi, nu stiu daca ma vor lasa sa ma mai intalnesc cu prietenul meu etc.

Am uitat sa va zic, am doar 14 ani iar prietenul meu are 17. Va rog sa nu ziceti de ce nu te-ai protejat etc. Ne-am protejat dar banuiesc ca s-a rupt puutin prezervativu iar dupa calculele mele era perioada ferila atunci.

Prietenul meu momentan nu poate veni in tara, iar burta mea e din ce in ce mai mare, e destul de vizibil ca m-am ingrasat.

Mama m-a intrebat inainte sa plece daca sunt insarcinata etc, dar eu nu am recunoscut. Tatalui meu nu pot sa ii zic asta...

Iar copilul il patrez, doar ca nu o sa mai pot merge la scoala ca va trebui sa nasc in noiembrie iar atunci e inceputa deja scoala. Nu ma voi putea duce insarcinata la scoala si nici dupa ce voi naste fiindca bebele va fi prea mic ca sa il pot lasa singur.

Ce ma sfatuiti sa fac? Sa le spun alor mei? Daca da, cum sa o fac?

Sa ma mut cu prietenul meu in alt judet, pana voi naste si apoi peste 1 an sau ceva timp sa vin iar acasa?

Orcum parintii mei nu sunt de acord cu relatia dintre mine si el. Nu au fost niciodata de acord.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| FollowTheLight a răspuns:

Offff.e greu de tine.Normal ca va trebui sa iti anunti parintii, e ceva extrem de important.Nu te astepta la o reactie prea placuta...stii ce ar face ai mei? m-ar arunca pe geam! Dar trebuie sa le spui! Chiar si tatalui tau.Chiar de e sever. Spune-le.Te vor certa, te vor bate poate te vor pedepsii, dar nimeni nu te poate ajuta mai mult in perioada asta decat parintii tai.Iar despre prietenul tau...ce sa mai zic.Te-a lasat insarcinata si el a plecat.Ce frumos.Ai facut o greseala, care trebuie sa tio asumi, si vei plati pentru ea, adica cearta parintilor.Acum nu mai e timp pentru regrete.Si te rooog, nu avorta. Exista o gramada de traume dupa avort, nu o sa tio poti ierta niciodata ca ti-ai omorat propriul copil. Oricat de mica ai fii, o sa te astepte vremuri nu prea placuta pentru varsta ta.Dar sper ca te vei descurca cu ajutorul parintilor.Succes, si sanatate la ala mic! happy

6 răspunsuri:
| Neimportant a răspuns:

Trebuie să le spui că eşti însărcinată deşi e o vârsta prea fragedă. Deşi nu o să accepte trebuie să le aminteşti că ai un copil cu el şi că o să fii mămică.hee hee Succes!

| PrecioussGirl a răspuns:

Sarcina e destul de avansata si nu mai poti face ceva.
prietenul tau stie ca esti insarcinata?
vorbeste cu el si cu parintii tai.
spune-le parintilor tai ca in aceste momente ai nevoie de ajutorul lor. esti foarte mica pentru o sarcina.
vorbeste cu tatal tau, spune-i cum sta situatia, ce s-a intamplat si spune-i ca ai nevoie de ajutoul lui.
nu te sfatuiesc sa pleci cu prietenul tau pentru ca parintii tai pot sa apeleze la politie pentru a te cauta.
pacat de adolescenta si tineretea ta happy.
oricum iti urez succes. astea sunt consecintele pe care le platesti pentru ca ti-ai inceput viata sexuala la o varsta frageda.

| IonelaNela97 a răspuns:

Buna,iti inteleg problema si pe tine,din cate ai scris am inteles ca parintii tai nu accepta asta, dar in primul rand consultate cu un psiholog si el o sa iti spuna ce e mai bine sa faci, ca sa nu cumva sa faci vreo greseala ce ar putea sa te afecteze toata viata.winking

| emm a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa vorbesti cu parintii tai,chiar daca e greu. Gandeste`te ca pana la urma tot o sa`si dea seama ca e ceva in neregula cu tine. doar ei te pot ajuta si eventual, un psiholog, inainte happy
bafta happy

| marria_7862 a răspuns:

Nici nu mai are cum sa faca avort acum. Vorbeste cu parintii tai, spune adevarul ca singura nu te poti descurca mai ales la 14 ani, nici nu ai habar acum ce inseamna sa fii mama, de aceea ai nevoie de sprijinul lor care pe parcurs cred ca ti-l vor da si nu te vor lasa singura sa cresti un copil, mai ales ca tu esti un copil.

| Roxiiiiii a răspuns:

În primul' rând stai linistitã. pãrinti tai pana la urma si la coada trebuie sa accepte cã o sa ai un copil.Tu ai incredere in tine si în mama ta si spunei.Ai grija de tine si de copilu' care este pe drum.Te-am pupat! :*