| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi chiar am nevoie de cateva sfaturi.
Sunt insarcinata in 5 luni, prietenul meu este plecat din tara, la tatal sau.
Acum cateva zile si mama mea a plecat intr-o alta tara iar eu sunt acasa cu tata.
Parintii mei nu stiu ca sunt insarcinata, dar nu vreau sa le spun fiindca sunt foarte severi, nu stiu daca ma vor lasa sa ma mai intalnesc cu prietenul meu etc.
Am uitat sa va zic, am doar 14 ani sad iar prietenul meu are 17. Va rog sa nu ziceti de ce nu te-ai protejat etc. Ne-am protejat dar banuiesc ca s-a rupt puutin prezervativu iar dupa calculele mele era perioada ferila atunci.
Prietenul meu momentan nu poate veni in tara, iar burta mea e din ce in ce mai mare, e destul de vizibil ca m-am ingrasat.
Mama m-a intrebat inainte sa plece daca sunt insarcinata etc, dar eu nu am recunoscut. Tatalui meu nu pot sa ii zic asta crying...
Iar copilul il patrez, doar ca nu o sa mai pot merge la scoala ca va trebui sa nasc in noiembrie iar atunci e inceputa deja scoala.straight face Nu ma voi putea duce insarcinata la scoala si nici dupa ce voi naste fiindca bebele va fi prea mic ca sa il pot lasa singur.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sa le spun alor mei? Daca da, cum sa o fac?
Sa ma mut cu prietenul meu in alt judet, pana voi naste si apoi peste 1 an sau ceva timp sa vin iar acasa?
Orcum parintii mei nu sunt de acord cu relatia dintre mine si el. Nu au fost niciodata de acord.
Multumesc sad

Răspuns Câştigător
| MititiCa a răspuns:

Sincer imi pare foarte rau pentru tinesad. am stat si ti-am citit povestea si m`au dat lacrimile. m`am pus imediat in situatia ta... te respect, si voi respecta femeile, care au taria de a`si asuma resposabilitatea pentru faptele lor, si tu acum trebuie sa iti asumi responsabilitatea pentru un copilas, o minune data de la D`zeu.
pai nu e mare lucru de facut, dar in primul rand tatal copilului stie[ adica baiatul, prietenul tau] el este de acord sa-l pastrezi? esti ferm convinsa ca nu te va lasa cand se va trezi ca mai ai putin pana nasti?
uite, e cel mai greu lucru sa recunosti o greseala, mai ales fata de parinti, care mereu sunt protectori, si mereu incearca sa te faca sa nu dai de belele, sunt ferm convinsa ca mama ta ti-a spus sa ai grija de tine, sa fie mereu capul tau ridicat in fata cuiva, si nu plecat, sa nu iti fie rusine sa iesi pe strada din vina faptelor tale [ a mea imi spune zilnic, si am 17 anihappy. mereu ma avertizeaza in legatura cu baieti, ca sa am grija, ca ei vin si pleaca si mai ales in ziua de azi prea putini stiu sa iubeasca. am discutat cu ea si ce s`ar intampla daca as ramane insarcinata, si am ramas placut surprinsa sa aflu ca mi-ar fi alaturi, mi-a zis ca nu ar putea sa`mi ceara sa avortez, si ca am avea grija de el impreuna.] deci, ce voiam sa iti spun cu asta, pana la urma tot ei iti vor fi alaturi, daca iubitul tau dintr`un anumit motiv iti va intoarce spatele [ are 17 ani, nu cred ca nu este speriat la gandu ca va fi tata]. eu zic sa gasesti un moment in care sa ii explici tatalui tau[daca mama ta nu e] sau daca mama ta vine in curand sa ii spui ei prima data [nu de alta, dar ele inteleg ce inseamna o sarcina] spune-le ca s`a intmplat fara sa iti dai seama, ca sa nu te judece, si sa te ajute. explica-le calma si linistita nu cu certuri si injurii, nu cred ca te vor arunca in strada. alta varianta nu ai, deci mi-ar place extraordinar de mult sa te ajut, nu am cum mai mult de atatsad.
iar in legatura cu plecatu`, nici sa nu te gandesti, esti minora, iar pe prietenul tau desi nu este major il poate baga parintii tai la corupere de minori.
numai bine, si te rog din inima sa ma tii la curent cu situatia ta.
te pup:*:*:

16 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

De ce nu ai facut avort? felicitari, ti-ai distrus copilaria

| XK a răspuns:

Urat...pai cel mai bine ar trebui sa vorbesti cu mama ta(telefonic) si sa te sfatuiasca, iar daca vezi ca nu o scoti la un capat, pleci cu prietenul, cu toate ca esti minora si ii poti face multe probleme lui...

Off topic: asta ma face sa pun 2prezervative data viitoare straight face

| VacutzaRoscata a răspuns:

Bravo fetito straight face ti-ai facut-o cu mana ta,ti-ai distrus viitorul si viata straight face ce generatie de copii distrusi, va trebuie scula de acu, mi-e sila de persoanele ca tine

| Ofiintă a răspuns:

Extraordinar la 14 ani sa fi insarcinata, te credeai chiar asa de matura incat sa faci sex totusi ce vei face cu scoala timp de 2 ani?
mai bine ii spuneai mamei tale atunci si ar fi trebuit sa avortezi dar daca tie iti convine asa e treaba ta
trebuie sa-ti amintesc faptul ca un copil se face dupa majorat si atunci cand esti pe banii tai, daca chiar nu te gandesti la tine atunci gandeste-te macar la copilul tau care se va naste dintr-un copil si va suferi toata viata
Si normal trebuie sa le spui parintzilor tai
ce vrei sa faci singura cu el? mama ta este in strainate nu sa-ti trimita tie bani ci pentru bebelusul tau
Nu te supara dar n-ai deloc creier, nu ai bani si faci copil nici prietenul tau ala nu este major
o sa vezi cat de greu o sa-ti fie sa cresti un copil pentru ca e o fiinta nu o papusa
Iti doresc multa bafta
pa, pa

| SociallyDepressed a răspuns:

Foarte rau din partea prietenului tau ca te-a lasat in situatia asta si a plecat.Era mai usor daca vorbeati amandoi cu parintii tai sa va asumati responsabilitatea pentru faptele voastre.Acum totul e pe capul tau. Vorbeste cu parintii tai, e cel mai bine!
Sper sa gasiti o solutie.Dar totusi...v-ati cam grabit.

| euI a răspuns:

Trebuia sa spui dinaite parintilor tai pentru a putea face avort acumnu mai aice face ce sfaturi sati dam pe tine tea mancat sa te...acuma suporta consecintele daca de la 14 anii o sa faciun copil viata ta deja e distrunsa...o saiti dai seama abia mai tarziu ca ai gresit o sati uasti copilul el neavand nici o vina, parintii taio cum sa nu vada ca esti in 5 luni totusi te ingrasi.nah ma rog mult succes

| Missdaydreaming a răspuns:

Nu cred ca ai primit primul raspuns de la mine. Cum spune si zugaby, spune-le alor tai, trebuie sa stie. Ai nevoie de sprijinul lor, moral si material: medicul nu cred ca lucreaza pe gratis. Fiind inca o copila nu cred ca sarcina ti-e in pericol, dar asa pentru siguranta ai nevoie sa mergi. Daca ai vrea sa vorbim detaliat, sa te ascult in legatura cu ce simti etc lasa-mi id-ul tau intr-un mesaj.Eu sunt tot fata si am 15 ani happy

| Crazyfish a răspuns:

Mama mea, o sa ai un copil la 14 ani!
Ce-o fi fost in capul tau?
Spune-le la ai tai, ca nu te vad bine!

| Laura a răspuns:

@Oana Hai nu zău. Se putea să nu dea vreun cre(ș)tin un răspuns inteligent?

| rainbow_8592 a răspuns:

Nu e bine sa te ascunzi de parintii tai.Pana la urma ei sunt cei care te ascult si te ajuta si sunt cei mai sinceri cu tine.Trebuia sa te gandesti la consecinte si sa nu faci lucrurile fara cap.Macar acum fa un lucru cu cap si spune`le parintilor tai.Asta e cel mai bun sfat.

| TeddyBear a răspuns:

La 14 ani, să fii însărcinată...
Gosh...ar fii trebuit să îi spui mamei tale înainte să plece...
şi chiar daca vrei să faci avort acum nu mai poţi, ai deja 5 luni...
mai bine nu îi spui tatălui tău nimic, mai ales dacă e sever, o să ţi-o iei
deci ar fi cazul să pleci cu prietenul tău happy

| Polomitreaci a răspuns:

Papusik esti o ...Imi pare rau pentru copilul care se va naste, dar de ce te-a mancat in pi.zda sa faci sex la 14 ani?! Si daca avortai aveai pe constinta un copil crying ce vina avea el ca esti tu o dobitoaca si ala un futaret care nu ii pasa de tine. Daca as fi in locul lui taica-tu si l-ai aduce pe ala acasa l-as rupe in bataie.Sti ca poate intra la corupere de minori.Acum imi dau seama de unde sunt atati copii in centrele de plasament si mi se rupe inima cand ii vad crying din cauza ca generatia asta (fac si eu parte din ea) este distrusa.Ai fi putut sa te duci la ginecolog cu mama ta, deoarece femeile sunt mai blande(chiar daca sunt baiat recunosc) sau macar sa iei pilula de a doua zi, totusi mai bine nu mai faceai sex cu nemernicul ala care ti-a distrus viata.Sti ce se va intampla? Copilul va suferi cel mai mult.Iar ratatul ala a plecat pentru ca este un las, daca te iubea cu adevarat ar fi stat langa tine nu s-ar fi dus in alta tara.
Imi pare rau de copilul tau crying.
P.S:eu am 13 ani si sunt baiat si ma masturbez de 2 ori pe saptamana, dar nu sar la **** ca tine.Regret ceea ce ti s-a intamplat, deoarece copilul si tu (tu o cam meriti) o sa suferiti sper sa rezolvi problema si ca lasul ala sa se intoarca si sa isi asume responsabilitatea nu doar sa te **** si apoi sa fuga ca un las ce e.

| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a răspuns:

Asa a vrut Domnul sa se intample.
Inseamna ca acest copil trebuie sa se nasca.
Poate are un darhappy
Bafta in viata scump'o. Orice ai face sa stii ca esti in siguranta.
Ar trebui sa vb si cu mama ta!
Numai bine!

| madalinaG a răspuns:

Frate uni nu o fac nici la 18 pentru ca le este frica sau au unele indoieli si u ai facut-o la 14 :O unde ti.a fost capu fato[femeie] ce drk ...pe bune oh go on imi pare rau ca trebuie sa mai adaug si eu cate ceva la cate ai auzit dar nu e ok :-si mai bine sa o faci dupa majorat gen sa fi de moda veche mai nou decat cu un copil la 14 ani oh go on succes oh go on

| anca94 a răspuns:

Bah voi sunteti handicapati? de ce o judecati atat? nu avea de unde sa stie ca acel prezervativ era putin fisurat sau d`zeu stie ce avea.adica la fel am patit si eu.ba mai mult mie testele imi iesiau negative desi eu eram in trei luni jumate.asta e se intampla si eu trebuie sa vorbesc cu tatal meu care la fel este foarte sever. diferenta este ca eu am aproape 18 ani iar prietenul meu imi este alaturi la fel si mama.si degeaba ii spuneti vai lasa ca te intelege ca sunt parinti tai.intr-o altfel de situatie nu prea ai cum sa reactionezi mai ales cand vn vb de un copil.paqcat esti ft mica.si nu stiu.eu cel putin mai am un an de liceu, am vb cu directoarea si ma primeste la scoala.nu ma ascund de nimeni si nu imi este rusine pentru ca fiecare din noi am gresit.

| zugaby a răspuns:

Cele mai bune sfaturi le-ai putea avea de la parintii tai! Chiar daca sunt severi, o fac pentru binele tau! Spune-le adevarul e cel mai bine. Odata si odata tot o sa se afle!