| fetitza a întrebat:

sunt cls a 8-a,. sunt ingrijorata in legatura cu examenul de la lb romana. mi se pare prea mult sa invatam toate comentariile de la operele din 5-8 (basmul, schita, fabula, etc)...nu cred ca le-as putea invata p toate fara sa le incurc... voi care opera credeti ca are mai multe sanse sa pice? pup.mersi

Răspuns Câştigător
| Ros3Blu3 a răspuns:

Si mie mi'e fricahappy Habarnam ce sa invat plus ca la gramatica sunt prafff big grin Ma bate gandu sa trag toate alea 100 de variante si cu o ora inainte sa ma uit pe aia si... sa stiu cat de cat big grin se poate?big grinbig grinbig grinbig grin M-am gandit de mult dar nu am pus in aplicarebig grin Bafta la examene sper sa iei note marii :X:X:X

19 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

La simulare a picat fabula.Eu mi-am facut foite pe care am scris cateun comentariu, l-am simplificat si l-am citit de multe ori.Asa reusesc sa le invat usorwinking

| Ea12345 a răspuns:

Ce repede a trecut timpul! E chiar azi...:-s Succes!kiss

| cosima11 a răspuns:

Buna.sa stii ca nu sunt multe deloc. eu pentru capacitate am invatat vreo 8 sau 9 comentarii.lungi. nu ai cum sa le incurci pentru ca nu se intampla in Baltagul ceea ce se intampla in Praslea cel voinic si merele de aur. si nici in schita ce se intampla in fabula. si chiar daca nu inveti comentariile, daca ai citit opera literara e cam imposibil sa nu stii sa imbarligi ceva. sa vezi cum e la bac.happy atunci ce te faci?
si in legatura cu ce ar putea sa iti pice.hmm. din cate stiu eu, varianta e trasa la sorti cu o ora inainte de inceperea examenului, poate mai putin.eu zic ca ar fi bine sa fi pregatita la toate, sa nu ai surprize cand vezi ce ai de facut la partea a 3a. apuca`te de invatat daca nu ai facut`o incatongue
bafta :*

| sissi a răspuns:

Pfua...si eu sunt cls a 8`a si imi e tare frica...la romana nu prea cred ca o sa pice unu din comentarii cred ca o sa pice o compunere sau sa faci un comentariu sau o caracterizare la un text la prima vedere

succes la examene

| madagascar a răspuns:

Daca ai citit cartile o sa fie usor, inveti partea teoretica pentru fiecare in parte si adaptezi eu nu am invatat ca papagalul am gandit si a iesit bine, nu va mai faceti atatea griji daca ati invatat 8 ani de zile nu o sa fie greu.

| DianaAndreea90 a răspuns:

Pfoooaaa... ce vrei sa te invat eu cum sa copiezi bine ok hai ca te invat. Scrie definii tot ce poti in calculator tragele la imprimanta cu cel mai mic scris. Astfel o sa scoti o foaie mare care in cativa centrimetrii are scris o pagina de caiet normal. Foita aia e foarte mica o bagi undeva in buzunar si Voila! big grin Hai ma ca treci si peste asta. Take care!

| dydy_1756 a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta si imi e frica... dar trecem noi si peste asta oh go onIncearca sa faci varinate de teza si sa-ti faci argumentaei singura dupa ce vezi un model, asa te deprinzi mai bine si iti raman mai bine intiparite in memorie modul si ideile de exprimarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa le citesti pe toate si sa stii asa in mare cate ceva din toate. dar sa stii mai bine basmul dupa parerea mea.sau ce opere ai invatat in clasa a 8-a.Stai linistita draga nu o sa fie asa greu dupa cum pare iti doresc multa bafta si succes in toate:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genul epic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu sunt a 8 dar am vazut ca simularea care am dato n-a fost asa de greu sper sa fie si asa la examen oricum bafta la toti sper sa cada ceva usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi examenlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa avem nuvela si balada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bah... nu iti invata ca stiu eu ce varianta ne pica unde nu-s dinaste cu basm, schita etc. ascultama si nu ai sa regreti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce frica ca o fost usor!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine taci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai usor examenlaughing) c atata frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schita sau nuvela. pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar eu am luat 10 nu va ingrijorati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa fii ingrijorata fetitahappy Ia totul cu calm si numai gandi negativ. asa o sa treci mult mai usor cu vederea o nota buna sau una mai putin buna. si eu sunt clasa a 8a si sincer am momente cand devin mai putin optimista. dar imi impun eu ca sa fiu mai optimista. altfel nu as trece asa usor peste o nota proasta la examenul de clasa a 8a happy Succes tuturor:*