| stxystreet a întrebat:

Sunt pe clasa a VIII-a si as dori sa dau la liceul pedagogic, la invatator-educator. Nu am prea multe informatii despre acest liceu si nu prea am gasit nici pe internet. Ati putea sa imi dati cateva sfaturi si daca sunt ceva probe de admitere? Am auzit de la o colega ca cica probele se dau inainte de examen. Si ce trebuie sa fac ca sa dau probele? Sunt foarte confuza si chiar nu stiu unde sa ma duc sau pe cine sa intreb. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Mergi la stiinte sociale sau filologie, este mai simplu si intri pe baza de dosar.

Poti intreba la liceele cu profilul respectiv de care zici mai sus despre probe, data de admitere, materie si alte informatii ( mergi la secretariat ).

Nu conteaza profilul atat de mult la facultate, important e sa fie filiera umana ( filologie, stiinte sociale) ca e mai usor la bac, in rest facultatea conteaza si foarte important sa faci si cursul DPPD cand te inscrii la facultate! Sa poti preda dupa happy

| Makeithappen a răspuns:

Salut! Într-adevăr, probele se dau pe la sfârșitul lunii mai. Ele constau în: dicție(de obicei reciți o poezie sau citești un text și ți se pun întrebări pe baza lui), muzică (pregătești câteva cântece, probabil să bați și ritmul după model), desen (după model, trebuie să respecți dimensiunile, culoarea, perspectiva, umbrele), sport( alergare pe timp și de pregătit exerciții fizice). Mai e și controlul medical înainte. Poți căuta informații pe site-ul liceului respectiv, mai diferă uneori. Succes!