| anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez voua cititorilor si va cer cu seriozitate ajutorul. Tatal si cu mama mea nu se mai inteleg de multa vreme.Traiul meu a devenit o lupta psihologica.Nu glumesc deloc cand spun ca de 6 ani nu exista zi in care ei sa nu se certe daca nu se intalnesc.Eu am fost mereu o fire sensibila si am crezut in Dumnezeu, dar am observat ca El nu ma ajutat.Inca de mic de la 8 ani, de cand eram abuzat{pe atunci tatal meu nu doar ca ma speria urland si aruncand cu chestii, uneori venea peste mine si ma lovea}ma retrageam in biserica ca sa scap de suparare si depresie.Viata mea a fost fericita cat de cat pana la 15 ani, reusind sa stau numai pe afara cu prietenii.De la 15 ani mama mea a innebunit si a continuat sa ma blesteme in fiecare zi, ea simtind ca eu vreau sa scap din casa lor.Nu mi-a mai mers bine in nimic.La sport nu m-am mai dus, la scoala nu, nu mai am nici un prieten.Nu ma mai pot nici ruga la Dumnezeu.Cand vine vorba de o barfa sau vin niste prieteni de-ai lor, ei sunt cei mai buni si cei mai glumeti.Au facut pe toata lumea sa creada ca sunt un ciudat si un ratat. Uneori ma bag in camera cand sunt singur si incep sa plang cu glas tare.M-am gandit de repetate ori sa ma sinucid.Ei se cearta de la o vreme cu asemenea isterii incat am ajuns sa am o problema la inima.Numai cand ii vad sau aud ma inteapa inima cu adevarat.Ma blesteama regulat cu istericale mama si tata ori zice ca s-a saturat de mine ori ca nu a iesit nimic bun din mine si i-am stricat viata. Daca nu voi fi ajutat caci am scris acest mesaj cu ultima putere, ma voi sinucide.Eu nu mai suport si mi-a zis in fata taicamiu.El vrea copil ca sa aiba cine sa-i dea o cana de apa la batranete.Pai nenorocitu asta doamne nu mai suport!! merita el asa ceva?

15 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Cristi,

Intelegem situatia dificila pe care o traversezi si vrem sa te ajutam. Nu e nevoie sa recurgi la gesturi extreme. Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| inconscient a răspuns:

Nu te sinucide! Asteapta pana la 18 ani si atunci poti incepe sa-ti traiesti viata! Gandeste-te la cei orfani!

Răspuns utilizator avertizat
| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Draga, gandeste asa : TU esti nr. 1. ai grija de scoala si de educatia ta, ca sa fii altfel decat ei. Nu ai ce sa le faci, si nu ii judeca. Probabil ca in mare parte ei se cearta pentru bani si pentru cum vor investi in viitorul tau. De asta spun ei ca le-ai stricat viata:
ei stiu ca au o datorie ca parinti, fata de tine, dar le este greu sa o indeplineasca. Dar o vor indeplini, pana la urma. Nu plange, si nici nu te sinucide, ca tu ai o viata de trait. Lasa-i pe ei sa decida ce vor face intre ei, si cum isi vor accepta copilul cu problemele lui reale.
Te-am tzucat, si ai grija de tine.

| Stelutza1990 a răspuns:

Cum sa te consider handicapat? Nu ai inteles ce am scris, si-mi pare rau.
Voiam sa-ti dau curaj, pentru ca ai probleme.Si ai tai au.
Si voiam cumva, sa-ti spun sa ai intelegere pentru parintii tai.

| Intelligence a răspuns:

De la 16 ani copilul incepe sa se desprinda de familie, si sa inceapsa sa se gandeasca la propria lui familie Pe langa k e un pacat sa te sinucizi, nu merita! Trebuie sa-ti agsesti din nou forta interioara si sa te ambitionezi sa lupti in viata asta. Tre sa faci cv pentru viitorul tau care sate ajute sa fii independent, iar mai apoi sa poti traii singur fr sa mai auzi de ei.Nu sunt basme ce spun, trebuie incercat! Tre sa gasesti puterea! trebuie, nu trebuie sa renunti..fiecare om are un plan, al tau poate e mai putin ferikit, dar totul se intampla cu un scop.Nu dispera! Incearca sate agati d un scop sau in vis de`al tau. Pune`ti in minte sa reusesti sa ti-l indeplinesti.trezeste`te in fiecare dimineat cu gandu doar la acel vis si cu optimismul intr-o zi vei reusii! In felul asta, o sa ajungi putin cate putin sa nu te mai intereseze de ei, sa vrei sa ai propria ta viata, familie, sate conduci singur,, nu lua in seama blestemele. poate ai fost ghinionist sa te alegi cu niste aprinti care nu s epot numii asa din mom. ce nu`ti aduc linistea necesara..cat despre durerea din suflet..de la inima de fapt, ai putea merge pana la doctor..totul porneste de la creier, pune-ti in cap ca TU NU ESTI CUM ZICE tatal tau, ca tu chiar poti face ceva cu viata ta! Arata-le la toti ce poti si nu renunta! Nu trebuie sa renuntiwinking..Niciodata.