| JustSimpleGirl a întrebat:

am 13 ani si mi se intampla ceva ciudat. Eu dorm cam 7-8 ore, posibil si 9-10 dar asta se intampla de cam 2 ori pe saptamana. Ma culc intre orele 10-12, niciodata mai devreme. Cand e nevoie, in weekend dorm si la pranz sa ma refac.
Asta conteaza mai putin. Ciudat e faptul ca am pungi si mi se cojeste pielea in jurul ochilor. Ochii sunt rozalii, dar nu se observa si nu inteleg de ce.
Pe telefon stau doar cateva ore (2-3 ), iar pe calcuator sta u in timpul saptamanii 1 ora pe zi, iar in weekend 10 ore in total, uneori 12 dar nu ma doare capul. Ma simt putin slabita si nu mai am chef sa merg pe afara si obosesc repede.
Ce boala credeti ca am? De ce am pungi negre si rosiatice la ochi? Tin sa mentionez ca ma trezesc dimineata ( pe la 7-8-9 ) palida rau.
Trebuie sa merg la medic? Oricum nu pot sa dorm mai mult, nici sa imi dea cateva zile de repaus pentru ca am teza miercurea asta si nu am ce face, decat sa dorm cate 5-6 ore pe zi.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai enorm de mult pe telefon si calculator. La varsta ta, nu ar trebui sa folosesti telefonul aproape deloc (1-2 mesaje scurte pe zi, maxim 10 minute de convorbire, niciodata altceva, niciodata dupa ora 20 seara), iar calculatorul numai pentru scoala (cam 20 de minute pe zi, amxim 5 zile pe saptamana, niciodata mai mult de o ora in 48 de ore consecutive). Banuiesc ca la TV nu te uiti niciodata, ceea ce este recomandat la varsta ta.
Incearca sa reglezi utilizarea calculatorului si a telefonului si vei vedea ca in 5-6 luni, daca nu faci nici un abuz, o sa fie bine.

| JustSimpleGirl explică (pentru Brigaela):

La tv nu ma uit. Dar este recomandat sa merg la doctor? Nu este o forma de anemie sau ceva?

| Brigaela a răspuns (pentru JustSimpleGirl):

Incearca intai sa ai un regim normal de utilizare a tenefonului si calculatorului. Din cate spui, este doar oboseala nervoasa de la telefon. Eu daca as sta 3 ore pe telefon, as boli o luna cred. Ma simt obosita si utilizandu-l doar pentru convorbiri scurte si cautarea pe net a chestiilor esentiale.

| Xdreaper21 a răspuns:

Poate de la stres ca ai teza si trebuie sa iei nita mare