| Larisa8765 a întrebat:

Am avut 47 kg... dar acum o saptamana jumate mi-a fost foarte rau si eram slabita.laughing si am inceput sa mananc din nou mai mult nu ca atunci cand tineam cura de slabire(consumam 500 calorii pe zi),,, si m-am ingrasat 2 kg adica acum am 49 si 1.60,,este bine? Aa si ca sa nu ma, mai ingras alerg 30 de minute in fiecare seara dar problema este ca ma dor picioarele si ametesc dupa ce alerg...(este normal?) ce sa fac sa imi mentin aceasta greutate?

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

Iti dau o veste proasta o sa te tot ingrasi, asta e efectul curei de infometare, daca mananci 500 de calorii pe zi este infometare, ca efect slabesti, dar cand revii la mancare normala pui imediat pe tine totul si chiar in plus deoarece organismul isi face rezerve pentru urmatoarea perioada de infometare si asa ajungi sa iti dai metabolismul peste cap. Pentru a evita effectene negative, mareste incet numarul de calorii, adica daca ai mancat pana acum 500, o saptamana mananca 600, urmatoarea 700...etc. sa se obisnuiasca organismul tau cu numarul de calorii normal. si nu renunta la sport

3 răspunsuri:
| SMaricel a răspuns:

Greutatea ta este normala. Uite un sfat bun:mananca normal(nu tine cura de slabire)si faci si sport atunci asa o vei pastra...

| simonica57 a răspuns:

In primul rand la 1.60 este bine sa ai intre 45-49kg
in al doilea rand daca vrei sa iti pastrezi greutatea trebuie sa mergi pe fiecare zi 30 de minute du-te cu amicele pe afara sau du-te si cumparati ceva sper ca te-am ajutat

| Biancutsa a răspuns:

Buna! E normal 49 de kg dar si depinde de virsta, dar de ameteala pot spune se poate sa fie de la oboseala, sau de la treacearea brusca de la 47kg la 49.nu trebuie sa faci sport pentru o bucata de timp sa se adapteze coprul la greutatea adaugata, pentru ca tu prea tare fortezi corpul.cred ca te-am ajutat. funda plizz